Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uprawnienia IWE a spawalnik po uczelni

spawalni iwe uprawnienia

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 stkn2l

stkn2l

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 15 grudzień 2014 - 11:32

Witam

 

Chciałbym się zapytać jaka jest różnica w uprawnieniach po kursie IWE a spawalnikiem zdobytym na uczelni jako dyplom ukończenia uczelni. Czy spawalnik (uczelniany) może tworzyć normalnie wpsy i się pod nimi podpisywać itp. Jeżeli ktoś potrafi mi wskazać różnicę z góry bardzo dziękuję



#2 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 15 grudzień 2014 - 21:20

[font="verdana, geneva, sans-serif;"]W teorii po spawalnictwie posiadasz ważne "kwalifikacje krajowe" ... ale to temat rzeka.. :huh: Poczytaj norme [color=rgb(51,51,51);]PN-EN ISO 14731:2008  [/color][/font]- ona Ci co nieco przybliży...



#3 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 16 grudzień 2014 - 07:19

Jaka roznica? Przedewszystkim wymogi norm. Jeżeli firma chce wprowadzić normę dotyczącą poziomu wymagań jakości spawalniczych wg. PN-EN ISO 3834 musi zatrudnić koordynatora spawalniczego z pewnym zakresem wiedzy wg.  EWF. Jednostka certyfikująca w zależności od rodzaju produkowanych wyrobów oraz poziomu wdrożenia (3834-2, 3834-3, 3834-4) narzuca jaki poziom wiedzy powinien mieć nadzor - czy pelny zakres wiedzy IWE czy standardowy IWT czy podstawowy IWS.  Do tego firmy majace wdrożone normy 1090 (konstrukcje stalowe i aluminiowe) i 15085 (kolejnictwo), które sa wymogiem od pewnego czasu w całej Unii Europejskiej są również zobowiązane do zatrudnienia osoby certyfikowanej wg. EWF. Czasami zdarza się również, że klient wymaga wykwalifikowanej kadry pracowniczej i jest to zawarte w umowie. Kurs IWE jest wiarygodny dla zagranicznych kontrahentów ponieważ zakres wiedzy w każdym kraju jest jednakowy na kursach organizowanych przez EWF/IIW


Użytkownik michal89 edytował ten post 16 grudzień 2014 - 07:45


#4 stkn2l

stkn2l

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 16 grudzień 2014 - 12:00

ok dziękuję



#5 seba36

seba36

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 16 grudzień 2014 - 14:10

Witam. Zgadzam sie z moimi przedmówcami. Jednak dodam ze jeżeli jesteś na etapie myślenia o studiach, to polecam rozpocząć przygodę ze spawalnictwem od uczelni, a dopiero później IWE. Jeśli jednak jesteś już po studiach które pokrywają sie zgodnie z wymaganiami przystąpienia do IWE, to wal śmiało do IS i tam zrób podyplomówke.

Ja miałem to szczęście ze jestem po Politechnice i prace rozpoczynałem jako Inz. spawalnik a dopiero po okresie 5 lat wybrałem sie na IWE. Po studiach możesz rozpocząć prace jako  jako spawalnik i później się dokształcić w IWE.. Jednak tak jak Koledzy pisali, co poniektóre normy już wymagana dyplomu IWE. Wybór pozostawiam Tobie i życzę szczęścia na egzaminach.







Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: spawalni, iwe, uprawnienia

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych