Skocz do zawartości


Zdjęcie

zapytanie o obowiązki inż spawalnika IWE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 patrykop85@gmail.com

patrykop85@gmail.com

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 23 postów

Napisano 11 grudzień 2014 - 22:32

Dzień dobry

Robię uprawnienia IWE i nie pracuję jako spawalnik. Chce sobie przygotować programik w exelu ułatwiający pracę inż spawalnikowi.

Wstępnie myślę o 

1. Baza spawaczy: metoda, zakres uprawnień, data wygaśnięcia (przedłużenia), numer stempla.

2. Formatka obliczająca czas spawalnia w danej pozycji, metodzie, zużycie gazu, spoiwa, prądu, koszta - prosiłbym o podanie namiarów na ściągawki .

3. Baza WPSów i WPQR z zakresami i porównanie z danymi zakresami uprawnień i braki (metoda, spawacze) w odniesieniu do punktu 2.

4. Protokół dla kontroli jakości podający opis badania (zdjęcia, opis, dane personale kto za co odpowiada  notki i uwagi) z opcją przesłania maila do spawalnika i innych.

 

Pytanie kiedy WPS zawiera odniesienie do kilku WPQRów?

Jakie szablony, formatki mogą się przydać spawalnikowi?



#2 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 11 grudzień 2014 - 22:44

Nie spotkalem jeszcze WPS z wiecej niz jednym wpqr.

Szablony no jest cała masa różnych dokumentów - na hale/kociol/rurociagi itp itd...

Z takich podstawowych to WPS/WPQR/PWPS, dziennik spawania jakis..

Baza WPQR/WPS jak najbardziej ale nie ma sensu jej wiązać z uprawnieniami spawaczy....



#3 jhd

jhd

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 16 luty 2015 - 14:41

prosty przykład na WPS gdzie jest kilka WPQR. Masz podane zakresy np od 3-12 i od 13-25 wtedy możesz wpisać 2 WPQR jeśli pokrywają Ci się z 2 różnymi zakresami.



#4 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 16 luty 2015 - 19:25

Powiem Ci coraz ciekawszych rzeczy się dowiaduje :lol: :lol: :lol: Chyba odwrotnie to ma działać z założenia - WPQR jest na zakres z tego piszę się WPS, który jest bardziej precyzyjny... no nie przekonałeś mnie o zasadności robienia takiego "triku" :ph34r:



#5 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 17 luty 2015 - 06:15

WeldX a co powiesz o złączu teowym, gdzie jedna blacha ukosowana jest na spoinę pół V i spawana dwustronnie, gdzie z jednej strony blachy masz właśnie spoionę 1/2V a z drugiej strony konstruktor zażyczył sobie spoinę pachwinową? Można to rozdzielić na dwa WPSy, jednak warto to na jednym zrobić co by kolejność spawania na dwie strony rozłożyć. W tym przypadku dwa wpqry muszą być wpisane, bo mamy dwa typy spoin FW i BW :)



#6 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 17 luty 2015 - 20:47

no cóż mam powiedzieć poza tym, że obie sa FW w takim przypadku :lol: równie dobrze mogę powiedzieć...nie ma to sensu wprowadza zamieszanie ot na przykład skoro masz 2 WPQR to rozumiem, że każdemu ściegowi przyporządkujesz w tabelce dodatkową rubrykę z którego wziąłeś parametry spawania..  ... no i jak masz złącze jak wyżej robisz to z jednego WPQR na spoinę czołową / masz pół na pół więc pachwina nie dominuje wybiegając w przó...a do rozłożenia kolejności spawania na dwie strony robi się roboczą instrukcję spawania lub jak zwał tak zwał... :huh:


Użytkownik WeldX edytował ten post 17 luty 2015 - 21:53


#7 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 18 luty 2015 - 06:24

NIe wiem, czy mnie zrozumiałeś, gdyż na pewno jedna spoina jest BW i spawana w PC a druga FW spawana w PB. Oto przykład:

Dołączona grafika

I tak, do każdego ściegu jest osobna rubryka i wpisuję parametry spawania (metoda 135). Aby nie rozbijać tego na dwa WPSy, wpisałem to w jednym i także wpisałem dwa numery WPQR, gdyż są dwie spoiny różnego typu wymagające różnego kwalifikowania.

 



#8 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 luty 2015 - 06:29

no i obydwie robisz na wpqr z bw

#9 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 18 luty 2015 - 09:25

Jeżeli jest tak jak mówisz, to podaj mi proszę taki zapis (norma, wyytyczne itp.), że to FW mogę pod BW podciągnąć - każdy się uczy całe życie :)

 

Edit:

Aż z tego wszystkiego otworzyłem 15614-1 i jest tam takie zdanie:

"Spoiny czołowe kwalifikują w pełni i częściowo spoiny czołowe z pełnym przetopem i spoiny pachwinowe. Badania spoin pachwinowych muszą być wymagane, gdy jest ono dominującym rodzajem spawania w produkcji."

 

Jak na moje z tego wynika tak jak mówisz, że piszę WPQR na BW i podciągam FW pod to BW, jednak w przypadku jeżeli w większości w produkcji mam FW to osobno muszę zbadać na to technologię spawania. Ogólnie sprawa ma się u mnie tak, że mam osobno zbadaną technologię na spoiny BW i FW. Dla pewności w mojego WPSa wpisałem obydwa numery WPQR.


Użytkownik magius edytował ten post 18 luty 2015 - 09:34


#10 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 18 luty 2015 - 09:57

no właśnie... to samo bym Ci tu wpisał;) ... nie ma zapisu który Ci pozwoli ani który Ci zabroni wpisać 2 WPQR ... jednak dalej podtrzymuje ze 2 WPQR wprowadza zamieszanie ... moze i w Twoim przypadku nie tak do końca ale... :D



#11 PanJacek

PanJacek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 865 postów

Napisano 06 marzec 2015 - 19:10

Wpisać możesz cokolwiek, tylko się nie czepiaj że o spawarkę nie opiera się kwiat narodu i co z tego wyczytają to może kupa śmiechu być :)

 

Na spawalni to trzeba kredą, od tąd do tąd, narysować obok przekrój spoiny i jest szansa że człowiek zrozumie.



#12 Dam

Dam

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 64 postów

Napisano 12 lipiec 2015 - 19:55

prosty przykład na WPS gdzie jest kilka WPQR. Masz podane zakresy np od 3-12 i od 13-25 wtedy możesz wpisać 2 WPQR jeśli pokrywają Ci się z 2 różnymi zakresami.

 

Według jakiej normy? 



#13 powerluko

powerluko

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 79 postów
  • LokalizacjaSilesia

Napisano 05 wrzesień 2015 - 19:48

wadliwość %



#14 platof

platof

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 09 wrzesień 2015 - 22:34

O zakresie uprawnień inż. spawalnika mówi dość szczegółowo norma EN-ISO 14731. Masz w niej wyszczególnionych bodajże kilkanaście, jak nie więcej kompetencji a zarazem obowiązków. Łącznie z nadzorem nad spawaczami, nad materiałami spawalniczymi, pisaniem instrukcji, certyfikacją itd. Ogólnie jest tego bardzo dużo. Aby nie przerażać za bardzo dodam, że spawalnik sprawować ma nadzór merytoryczny nad tym wszystkim, co nie znaczy, że ma wszystko robić sam, bo oczywiście nie dałby rady. Odnośnie bazy spawaczy, to najlepiej zrobić sobie ją samemu w excelu. Nie jest to trudne, a jak zrobisz ją solidnie opracowując odpowiednio algorytmy i formuły, baza niejako sama bedzie pracować. "Formatka obliczająca czas spawania w danej pozycji, metodzie, zużycie gazu, spoiwa, prądu, koszta" to niestety dosyć trudna sprawa i nie sądzę by dało ją zrobić się rzetelnie, chociazby ze wzgledu na ciągle zmieniajace sie koszty materiałów spawalniczych. Czasy spawania można jednak opracować przy okazji przygotowywania wstepnych WPS-ów, choćby pod uznanie technologii spawania. Jeśli zrobisz to porządnie z dobrym spawaczem, na pewno będziesz miał stosowny pogląd. Podobnie ze zużyciem spoiwa i parametrami prądowymi. Odnośnie pisania samych WPS-ów, to jest całkiem sporo oprogramowania na rynku, które może być pomocne. Ale tylko może być. Ja osobiscie nie spotkałem się z narzędziem kompletnym. W spawaniu jest tak dużo zmiennych i czynników wpływajacych na ten proces poprzez metody spawania, rodzaje łączonych materiałów, stopów i metali, poprzez konkretna produkcję konkretnego zakladu, a w końcu rękę spawacza, że chyba jednak nie znajdziesz takiego doskonałego kombajnu. Jestem zdania, że zawsze najlepiej wypracować sobie WPS-y samemu, bo dokładnie wiesz co robiłeś. Problemy pojawiają się jak choćby w przypadkach opisanych powyżej. Czasem jednym WPQR-em jesteś w stanie ogarnąć zarówno pachwinę, jak i doczołówkę, a często nie. Czasem jeden WPQR obejmie Ci 10, 20, 30 WPS-ów, a czasem dla jednej pierdołki będziesz musiał zrobić nową technologię. No i Twój klient też ma tu często dużo do gadania, w końcu nasz pan. Protokołami kontroli jakości nie powinieneś za bardzo zaprzatać sobie głowy, bo od tego jest własnie personel kontroli jakości. Odpowiedni ultradźwiękowieć, specjalista VT, MT czy inny i on jako uprawniony powinien podpisać się pod raportem. Spawalnik powinien być niezależny od kontroli jakości, a kontrola jakości od spawalnika, technologów, mistrza produkcji itd.
 

Mam nadzieję, że nieco pomogłem.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych