Skocz do zawartości


Zdjęcie

jak to jest z tymi uprawnieniami?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 redon

redon

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 03 grudzień 2014 - 22:29

Witam,Jako,że jestem tu nowy(może nie do końca bo często tutaj zaglądam) to mimo wszystko wypadałoby powiedzieć kilka słów o sobie.28 lat prawie 5 lat doświadczenia jako spawacz,styknie:) A więc przechodząc do tematu: posiadam podstawowe uprawnienia na TIG-a i MAG-a zrobione przez urząd pracy.Za jakiś rok lub dwa zamierzam uciekać za granicę i działać dalej w tym zawodzie wiec pomyślałem żeby zrobić drugi moduł na MAG-a. I tutaj zaczęły się problemy...Zadzwoniłem do szkoły i mówię,że chce zrobić drugi moduł na spawanie metodą Mag bo podstawowe uprawnienia już mam.Koleś jakby zdebiał i po chwili milczenia mówi mi,że już od ładnych kilku lat nie ma żadnych stopni uprawnień,jeżeli bym chciał robić papiery na np.spawanie rur o średnicy przykładowo 45mm to mi to zapewnią żeby taki kurs się odbył i tyle.Trochę się zdziwiłem bo przeglądając posty na tym forum co raz widzę zdania typu mam uprawnienia na np.Tiga II moduł itp. Pomyślałem sobie że ten łepek od szkolenia coś sciemnia i zagadałem z człowiekiem,który w mojej firmie zajmuje się odnawianiem uprawnień i powiedział mi dokładnie to samo,ze juz nie ma żadnych modułów.Spawam to na co chce mieć papier.Sam już nie wiem co myśleć.Panowie jakie macie zdanie na ten temat?Jak jest na serio?

#2 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 04 grudzień 2014 - 04:42

odnowić stare kwity ( jak straciły ważność) i zrobić następny moduł, spawalnik niech Tb w firmie pod bije i tyle.



#3 redon

redon

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 04 grudzień 2014 - 15:35

Czyli jak rozumiem sprawa z tymi modułami jest aktualna?

#4 marcinsm

marcinsm

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 04 grudzień 2014 - 17:54

Jest spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi i spawanie blach u rur spoinami doczołowymi.



#5 redon

redon

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 04 grudzień 2014 - 18:21

Kumam:) i w każdej metodzie spawania jest ten sam podział?

#6 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 04 grudzień 2014 - 19:22

Czy w każdych metodach jest taki sam podział, szczerze to nie wiem, ponieważ metod spawania jest uhuh i jeszcze więcej. Swoją wypowiedź oprę o spawanie metodami TIG, MAG oraz MMA.

Są, że tak się wyrażę trzy stopnie uprawnień które może zdobyć spawacz:

- spawanie spoin pachwinowych

- spawanie spoin czołowych na blachach,

- spawanie spoin czołowych na rurach.

 

Z tego co napisałeś, jesteś po kursie spawania spoin pachwinowych, to teraz możesz przystąpić to spawania spoin czołowych na blachach. Nie można od razu przystępować do spawania spoin czołowych na rurach. Spawacz może zrobić uprawnienia w takiej kolejności jakie wymieniłem.



#7 redon

redon

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów

Napisano 04 grudzień 2014 - 20:02

Dzięki za informacje:)

#8 sdb

sdb

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 113 postów

Napisano 05 grudzień 2014 - 13:17

W podstawowych metodach tj. 135, 141, 111 są zawsze trzy moduły, wyjątkiem jest metoda 311 gdzie mamy do czynienia z dwoma modułami. Przy czym należy powiedzieć, że taki system modułowy został stworzony przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach. ISG tak szkoli i tak egzaminuje. Jeżeli potrzebujesz np. w metodzie 135 papiery na HL045, skontaktuj się z jakimkolwiek TUV-em i zrobisz papiery na co chcesz, bez szkoleń, bez modułów, bez ceregieli. Ważne jest co umiesz i co wiesz, a nie ile masz modułów skończonych.



#9 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 05 grudzień 2014 - 13:33

Czy np. ja człowiek bez uprawnień, mogę iść i od razu startować np. na rurę w pozycji H-L045 spawając metodą 135?



#10 tony halik

tony halik

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 05 grudzień 2014 - 19:36

Do Maginus:

 

Nie. Jeżeli robisz Kurs w IS musisz zacząć od podstawowego kursu żeby otrzymać książeczkę spawacza. Na wydawanie ksiażeczki spawacza monopol mają ZDZ, IS i jedna firma z Zielonej Gory. Jak bedziesz miał już książeczke to możesz robić pozycje jakie Ci się podobają w danej metodzie.



#11 marekw

marekw

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 05 grudzień 2014 - 19:43

Z tego co napisałeś, jesteś po kursie spawania spoin pachwinowych, to teraz możesz przystąpić to spawania spoin czołowych na blachach. Nie można od razu przystępować do spawania spoin czołowych na rurach. Spawacz może zrobić uprawnienia w takiej kolejności jakie wymieniłem.

 

Kto ci takich głupot do głowy nakładł? Przypuszczam że "szkoła i normy"....

W praktyce wygląda to tak: idziesz do ośrodka szkolenia spawaczy i mówisz: "mam podstawowe na tig-a (maga, elektrodę czy co tam chcesz...) i potrzebuję zrobić na rury".

Zwykle pada pytanie: a spawać umiesz? W zależności od odpowiedzi, zaproponują ci albo cały kurs "na rury" albo sam egzamin, wszystko to tylko i wyłącznie kwestia kasy.

Książeczki spawacza, gdzie "teoretycznie" powinna być odnotowana cała twoja "ścieżka kariery" więc wszystkie kursy, egzaminy i moduły to dziś tylko papier toaletowy, nikt o to w robocie nie pyta, liczy się tylko "najwyższy aktualny papier", poziom pospawania próbki i styki na robocie. Te całe moduły wymyślili unijni urzędasy od robienia kasy i badania krzywizny banana. Kiedyś były W01 do W03 i wszystko było jasne. Teraz są "moduły" bo każdy to kasa dla ośrodków, kasa dla egzaminatorów, kasa dla instytucji certyfikujących... Patrz ilu "fachowców od przerzucania papierów" niesiesz na swoich plecach...



#12 tony halik

tony halik

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 05 grudzień 2014 - 20:19

Z książeczką do końca nie jest tak, że jest to oprawiona makulatura. Jeżeli do danego przedsiebiorstwa przyjedzie PIP to nie ogląda certyfikatow tylko prosi o ksiazeczki spawaczy.



#13 marekw

marekw

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 06 grudzień 2014 - 00:12

Z książeczką do końca nie jest tak, że jest to oprawiona makulatura. Jeżeli do danego przedsiebiorstwa przyjedzie PIP to nie ogląda certyfikatow tylko prosi o ksiazeczki spawaczy.

20 lat "robię" w zawodzie i jeszcze nikt o to nie pytał... No, ale może kiedyś?



#14 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 06 grudzień 2014 - 11:47

PIP-u nie interesują uprawnienia lecz odbyty kurs spawacza (chociaż raz na dowolną metodę)-książeczka jest w pewnym sensie tego potwierdzeniem, certyfikat niekoniecznie bo potweirdza nie odbycie kursu a wykonanie złącza próbnego. Uprawnienia są wymagane przez normy a nie przez ustawę.



#15 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 06 grudzień 2014 - 17:59

Kto ci takich głupot do głowy nakładł? Przypuszczam że "szkoła i normy"....

Jeżeli dobrze pamiętam w któryś wytycznych był tak zapis (numeru na teraz nie pamiętam, wrócę do pracy to sprawdzę). Nurtuje mnie jedno, dlaczego Twierdzisz iż głupoty kładą w szkołach i normach? Możliwe, że jest tak jak napisałeś w ośrodku szkoleniowym. Swoją wypowiedź opierałem na wytycznych (sprawdzę w poniedziałek wszystko dokładnie). Jeżeli jest tak jak mówisz, to po prostu ośrodek szkoleniowy robi niezgodnie, a pewnie jest to podyktowane tym iż chce zarobić.

 

Do Maginus:

 

Nie. Jeżeli robisz Kurs w IS musisz zacząć od podstawowego kursu żeby otrzymać książeczkę spawacza. Na wydawanie ksiażeczki spawacza monopol mają ZDZ, IS i jedna firma z Zielonej Gory. Jak bedziesz miał już książeczke to możesz robić pozycje jakie Ci się podobają w danej metodzie.

Jak jest w IS po części się orientuję. Chodziło mi bardziej o tą część wypowiedzi, która mnie zaciekawiła:

 

Jeżeli potrzebujesz np. w metodzie 135 papiery na HL045, skontaktuj się z jakimkolwiek TUV-em i zrobisz papiery na co chcesz, bez szkoleń, bez modułów, bez ceregieli. Ważne jest co umiesz i co wiesz, a nie ile masz modułów skończonych.


Użytkownik magius edytował ten post 06 grudzień 2014 - 18:01


#16 ninja

ninja

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 21 luty 2015 - 15:11

Dlaczego uprawnienia sa wazne tylko 2 lata a nie np.5 lat i po co zaczyna się od kursu podstawoego lepje było by zaczonc od Bw przeciesz to niewielka zmiana a 2,5 tys drogom nie chodzi???

#17 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 23 luty 2015 - 21:17

Realia sa takie ze sa moduly....ale rowniez sa takie ze bez problemu znajdziesz placowke gdzie mozesz bez zadnego papieru podchodzic do hl-045 w tigu...klient nasz pan....



#18 141/111/135/136

141/111/135/136

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 24 luty 2015 - 21:07

tony halik

Aktywny

  • Dołączona grafika
  • Użytkownik
  • Dołączona grafikaDołączona grafika
  • 29 postów

Napisano 05 grudzień 2014 - 19:36

Do Maginus:

 

Nie. Jeżeli robisz Kurs w IS musisz zacząć od podstawowego kursu żeby otrzymać książeczkę spawacza. Na wydawanie ksiażeczki spawacza monopol mają ZDZ, IS i jedna firma z Zielonej Gory. Jak bedziesz miał już książeczke to możesz robić pozycje jakie Ci się podobają w danej metodzie.







ze niby pan Lewandowski...??zal prowadzacych nauki czekaja tylko na fuchy(miski olejowe bo obok warsztaty) a przeciez "nie beda co chwile kolo ciebie"
wstyd...

Użytkownik 141/111/135/136 edytował ten post 24 luty 2015 - 21:08

"Będąc od wszystkiego będziesz do niczego! Rób jedno i spawaj"

#19 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 24 luty 2015 - 23:14

dla przykladu ja robilem z miejsca hl -045 w tigu w magu mialem jakies tam podstawowe nim podeszlem na pachwine chyba....mowa o uprawnieniach TUV...



#20 PanJacek

PanJacek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 865 postów

Napisano 05 marzec 2015 - 07:11

Możesz sobie zrobić r6 (hl 045) wchodząc z ulicy. Kto bogatemu zabroni?

 

Tyle że kwity to są potrzebne biurokratom do kwestii odpowiedzialności za produkt.

Jak inspektor mówi że jest źle to kwitem się go nie przegoni.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych