Skocz do zawartości


Zdjęcie

TUV czy UDT na 141/3 i łamańca i jaki zakres


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ufolek

Ufolek

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 02 grudzień 2014 - 20:01

Witam

Posiadam uprawnienia na pachwiny w Mag i Mig z IS jak również pachwinę i doczołówkę na tiga.

Postanowiłem zrobić uprawnienia prywatnie na 3 moduł w tigu i łamańca wszystko w HL-045.

I tu pytanie jaki zakres spawania wybrać i jaki certyfikat UDT czy TUV?

I jeśli TUV to czy jest reflektowany w polskich firmach czy tylko na zachodzie?



#2 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 02 grudzień 2014 - 21:10

Więcej możliwości masz z TUV - jedynie odpadają Ci prace "remontowe" ...

Zakres na łamańca to wiadomo jakaś 150 x 16 jest optymalna, mając łamanca wypada TIGa zrobić na mniejsze niż będziesz miał w łamańcu czyli jakaś 44,5 x 6 lub coś około.



#3 Ufolek

Ufolek

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 grudzień 2014 - 13:55

dzięki za odpowiedź, mam dodatkowe pytanie od jakich najmniejszych do największych rur będę mógł spawać przy samym tig jak i łamańcu ?



#4 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 03 grudzień 2014 - 16:15

Powiedz, wg której normy będzie egzamin (PN-EN 287-1 czy PN-EN ISO 9606-1) to w piątek w pracy zobaczę zakresy kwalifikacji wg obu norm.



#5 Ufolek

Ufolek

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

Napisano 03 grudzień 2014 - 18:46

a czym się różnią te normy w egzaminie TUV?



#6 waco

waco

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 424 postów

Napisano 03 grudzień 2014 - 20:42

Niczym to w zasadzie te same normy tyle że EN 287-1 to od tego roku ISO 9606-1....2 itd zmienił się jedynie numerek i kilka tam innych spraw. Raczej już nie wydają certów na 287-1 tylko w iso 9696. 



#7 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 04 grudzień 2014 - 00:39

to i to jest dobre ja jak juz pojezdzilem po tej europie troche to wiem ze jesli mialbym sie cofnac w czasie to napewno bym wszystko robil w DNV bo jest najbardziej honorowane ...TUV to jest niemiecka norma ale jest to bardziej konstrukcyjna i kolejowa honorowana przez norme YIRIS czy jak to tam sie pisze...w polsce miales kiedys PRS i to byly typowo stoczniowe.....mysle ze jesli jeszcze masz wybor to poczytaj o DNV...pzdr



#8 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 04 grudzień 2014 - 07:32

norma wszedzie jest ta sama;)



#9 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 04 grudzień 2014 - 19:27

Niczym to w zasadzie te same normy tyle że EN 287-1 to od tego roku ISO 9606-1....2 itd zmienił się jedynie numerek i kilka tam innych spraw. Raczej już nie wydają certów na 287-1 tylko w iso 9696. 

Bzdura!

Różnica pomiędzy 287-1 a 9606-1 jest znacząca i wywraca egzaminowanie spawaczy do góry nogami.

Czy wcześniej miałeś egzamin i egzaminator sprawdzał Ci parametry, aby sprawdzić w jaki sposób przenosisz ciekły metal do jeziorka? Z pewnością nie. Wg 9606-1 trzeba to sprawdzić i wpisać sposób przenoszenia a co za sobą pociąga zakres kwalifikacji różny. Okres ważności też się zmienił jak i wiele innych rzeczy.

Na jakiej podstawie twierdzisz, że to są te same normy? Bo możliwe, że czegoś ja nie doczytałem. Proszę o odpowiedź.



#10 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 04 grudzień 2014 - 23:45

zaraz czyli normy DNV nie sa bardziej honorowane od UDT badz TUV przez pracodawcow na zachodzie?



#11 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 06 grudzień 2014 - 11:49

Nie. To wszystko zależy od bardzo wielu czynników - ogólnie mówiąc jak u nas trzeba UDT zielony na remonty kotłów tak w stoczniach trzeba DNV a asme na rafineriach itp itd.... nie są bardziej czy mniej honorowane są  wymagane innymi przepisami.



#12 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 09 grudzień 2014 - 18:30

dokladnie kazda norma niby od czegos jest ale przy tych najciezszych projektach zazwyczaj chca tylko z uprawnieniami DNV....kiedys tuv byl honorowany bardzo ale poszli na ilosc z uprawnieniami i rozdaja je na lewo i prawo i wydaje mi sie ze to wlasnie jest przyczyna czemu pytaja o takie a nie inne bo norma jest norma jak umiesz spawac to w kazdej zrobisz probke...a zreszta zadzwonic do kilku uniwersytetow dla przykladu TUV to w kazdym powiedza co innego sami nie nadarzaja z tym co sie dzieje to skad my mamy to wiedziec ?



#13 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 09 grudzień 2014 - 18:44

Rodzaj jednostki wystawiającej uprawnienia i jej honorowanie nie ma związku z powyższym czyli z tym gdzie łatwiej wyrobić uprawnienia czy trudniej...  - jest to uzależnione od tylko i wyłącznie przepisów/wymagań na danym zakresie prac czy tam w danym miejscu bo ten sam kocioł w niemczech mimo ze nowy bedzie wymagał innych uprawnien niz w Polsce ... Czasami są to przepisy danego kraju jak AD2000 w przypadku tuv czy UDT w przypadku udt zielonych co sprawia, że Niemcy nie uznają UDT nawet niebieskiego ...  itp itd.

To, że róznie mówią - normalne - przepisy są dość zawiłe...



#14 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 13 grudzień 2014 - 09:18

ja rozumiem co Ty piszesz tylko ze Ty piszesz ksiazkowo a najczesciej to ma sie nijak do tego z czym najszybciej prace znajdziesz.... bo DNV sa najbardziej chodliwe teraz i najczesciej o nie pytaja a z tym zeby pytali o UDT docelowo to sie moze raz w zyciu spotkalem i mysle ze jakbys mial DNV to by bez problemu Cie wpuscili na kociol w niemczech gdzie jest norma TUV....



#15 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 13 grudzień 2014 - 09:57

Jeżeli byłby to niemiecki remont - powinni mnie wpuścić - dochodzą jeszcze wymagania klienta - ale szanse są tak 70%. Jeżeli będzie to nowa inwestycja w niemczech nie ma szans. Dyskusja zmierza donikąd z prostej przyczyny - obracając się w energetyce będę twierdził ze lepszy tuv i szybciej z nim prace znajde / obracajac sie po stoczniach on-off shore na północy bedziesz twierdził ze z DNV... siedząc na mostach / jakichs tam konstrukcjach ze z Instytutowymi;) :D



#16 arthurro

arthurro

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów

Napisano 23 wrzesień 2015 - 13:16

Witam.                                            

Mm pytanie.Czy robił ktoś z was próbki w TÜV w Aachen?Jutro mam próbki na Mig 136 i chcciałem dowiedziec się na maszynach jakich firm tam się spawa i jak wygląda cały przebieg tych próbek.Będę wdzięczny za info.Pozdrawiam.



#17 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 03 listopad 2015 - 10:26

Więcej możliwości masz z TUV - jedynie odpadają Ci prace "remontowe" ...

Zakres na łamańca to wiadomo jakaś 150 x 16 jest optymalna, mając łamanca wypada TIGa zrobić na mniejsze niż będziesz miał w łamańcu czyli jakaś 44,5 x 6 lub coś około.

Nie prawda na cerfytikacie Tuv masz te same normy co na Udt zielonym i niebieskim ostatnio o to pytalem spawalnika ,czyli możesz robić na remontach na Tuv przynajmniej ja tak mam na swoim certyfikacie

 

a co Do pytania to polecam

 

141 - grupa 5.1   chyba ze juz egzaminuja według nowym norm czyli FM3 rura 60mm scianka 7 mm

141/111  grupa 5.1 o ile dasz rade bo inaczej sie spawa tymi elektrodami twardo idą   no i rurka z 160 ~~ scianka 12


Użytkownik Krasho edytował ten post 03 listopad 2015 - 10:28





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych