Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tig styki pod RTG vs duze przesadzenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 22 październik 2014 - 16:51

Witam panowie  jest problem , przychodza gotowe zawory srednica 270 scianka 8mm , rura na zaworach zawsze sie różni od szczepianej do niej rurki i wychodzi dosc duze przesadzenie , nie mowie tu o 1 minimetrze ale jest zawsze ok 3,4 mm , w suficie ciezko mi sie robi te przetopy to nie dosc ze przychodzi przymus ustawią  różnie szczeline raz jest ok  5 mm to wporzo raz jest mniejsza , chodzi o to ze scianki mam poprzetapiane , przetop wyglada na płaski przez to przesadzenie , swietliki wjerzdzaja i raz jest ok raz nie , tniemy styki przetop jest ok a  rentgenu nie przechodza...jest jakis sposob na to ?  czy to  widzimisie swietlików?  

dodam ze nie od dzis robie pod rtg , poprawek nie mialem wcale do teraz. jesli macie jakies doswiadczenie w tego typu sprawach prosze o pomoc co kazdy zje....styk mnie kosztuje.  Dzieki pozdro 


Użytkownik Marcin22 edytował ten post 22 październik 2014 - 17:01


#2 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 22 październik 2014 - 17:10

a może tu wchodzą w grę ludzkie czynniki? może świetliki mają w tym jakiś cel? może nie wycinaj poprawki tylko zawieź gdzieś i zapłać żeby ktoś inny to zbadał.



#3 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 22 październik 2014 - 17:20

niestety nie da rady tak zrobic bo to rurociag , a  firmy nie wyj.. bo wspolpracuja z moim szefunciem lata....cos kiedys słyszałem ze jak swietlik  zrobi zdjecie pod złym kątem to wtedy moze cos zle wyjsc jak sa duze przesadzenia , ale niewiem czy to bajki czy nie 



#4 miroslawzmudzki

miroslawzmudzki

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaWierzbanowa Kraków

Napisano 22 październik 2014 - 18:05

Marcin22 może też być tak że świetliki mają ujebać pewne styki żeby było z czego zbić cenę za styka (jest często tak że się im postawisz i są OBRAŻENI !!! i cię u.......ą na styku ) 



#5 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 październik 2014 - 18:47

Zwykle świetliki nie mają powodów mimo legend żeby złe styki ciąć - w przypadku RTG jak w rzadko którym badaniu wszystko jest dosłownie "czarno na białym" - oczywiście istnieje jakiś tam margines "czynnik ludzki" przy ocenie ....

Po pierwsze jakie masz wady - konkretnie (powinno to być jasno określone jaka niezgodność zadecydowała o negatywnym wyniku) ?

Po drugie - to że jest przetop i nic nie widać nie znaczy, że jest dobrze - chyba mamy tu jasność ze na przykład pory i przyklejenia ciężko zobaczyć - nawet podczas cięcia,

Po trzecie - złapane scianki - a jednak przesadzenie to dalej wada - co prawda "trudniej wykrywalna przez RTG" ... ale jednak...

Więc wracając do początku dowiedz się konkretnie jaka wada - nie powinno to być tajemnicą spróbujemy coś poradzić  .... a na marginesie przesadzenia masz max 3mm o ile dobrze pamietam - uśredniając - więc podejmujac się spawania podejmujesz ryzyko.... :huh:

Aaa i zdjęcie pod złym kątem - raczej utrudnia wykrycie wady .....


Użytkownik WeldX edytował ten post 22 październik 2014 - 18:48


#6 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 22 październik 2014 - 19:38

kolego wady to niby braki przetopu , nie mam przyklejen ani por , wiem ze podejmujac sie spawania podejmuje ryzyko , nie  płacze tu z powodu ze mam wadliwe styki tylko chcem sie poradzic starszych fachowców jak na to zaradzic , tak jak pisalem styki złe to loteriada , przetopione scianki mam na całym obwodzie , ale ładny i wypuły przetop jest od godziny powiedzmy 8  ,  z drugiej strony od ok 4 , na suficie mam przetop ale jest płaski , jest duze przesadzenie i ciezko mi zrobić  ładny wypuły przetop , scianki mam złapane i nie jest wklesły. choć przez te przesadzenie dosc dziwnie wyglada , taki płaski skos , niewiem jak to opisac powinniscie to sobie wyobrazic.  I teraz pytanie czy moze jak swieca styk , widza wyzej wypchany przetop , na dole jest płaski , i do tego te przesadzenie moze odbieraja to jako wade? Jak wy sobie radzicie  z takimi przypadkami?



#7 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 październik 2014 - 19:44

Jeżeli wskazują na "brak przetopu" - Ty przecinasz i jesteś w stanie określić wizualnie, że przetop jest - pokaż im zdjęcia. Pomijając fakt, że przesadzenie też jest wadą - jednak na podstawie filmu ciężko ocenić jak duże ono jest ... to faktycznie badacze mogą "odbierać" przesadzenie jako brak przetopu  z jednej strony... Miewałem takie przypadki i była to rozmowa - tzn konfrontacja "pierścionka"  lub zdjęcia z ocenionym brakiem przetopu.....


Użytkownik WeldX edytował ten post 22 październik 2014 - 19:46


#8 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 22 październik 2014 - 20:03

no ok  , dzieki panowie jak cos wywalcze w tym temacie to napisze napewno..pozdrawiam



#9 Mario

Mario

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 22 październik 2014 - 20:43

a dlaczego nie spróbujesz od środka złagodzić przesadzenia trzy mil. to niewiele złagodzić(wyszlifować) przed zmontowaniem chociaż 1,5 mm zrobić kilka styków i zobaczysz jak wyjdą rtg. świecą od środka czy od zewnątrz ?

Użytkownik Mario edytował ten post 22 październik 2014 - 20:52


#10 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 październik 2014 - 20:57

To jak świecą ma małe znaczenie ... dla wyniku ale faktycznie lekko pocienic ściankę na odpowiedniej odległości może być sensowne ..

#11 hotwanderer

hotwanderer

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 221 postów

Napisano 22 październik 2014 - 22:55

.


Użytkownik hotwanderer edytował ten post 02 listopad 2014 - 20:30


#12 weldas1

weldas1

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 34 postów

Napisano 23 październik 2014 - 09:28

Zgadzam się z przedmówcą w 100 procentach. Niestety. Smutna prawda.



#13 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 23 październik 2014 - 17:01

Panie hotwanderer zgadzam sie z Toba , ale nie pisz mi  textow co za mnie spawacz ze niewiem jak ma byc styk przygotowany , bo wiem jak ma być  zrobiony , druga sprawa  jest taka ze nie mam prawie stycznosci z monterami bo ja przyjerzdzam robie styki i  jade dalej , mam płacone od styku i nie zarabiam 30 tysiecy miesiecznie zeby  pojechac w delegacje , wynajac hotel , pojechac na robote i powiedziec ze 8 na 10 stykow nie bede robic bo sa zle złożone , bo wtedy jestem w plecy nie małe pieniadze , dzis mialem rozmowe z wielkimi monterami ze starego mostostalu , mam nadzieje ze sie dogadalismy i tyle , napisac tak jak ty ze w technologi jest max. dopuszczalne przesadzenie 1 mm czy 1,5 kazdy potrafi , tylko ze na tej robocie nie dostalem zadnej technologi , oni nawet składaja te rurociagi z pamieci i nie maja  rys technicznego na robocie co dopiero dla mnie technologie spawalnicza.  To zeby dac wieksza szczeline jest oczywiste od dołu zawsze kazde im dawac z 5mm  wtedy jest łątwiej , poprostu zastanawiał mnie  fakt ze 5 stykow jest ok a 1 jest niby źle.  Dzis po rozmowe panowie wszystko wiedzacy monterzy juz zaczeli lepiej to skladac zobaczymy na jak długo.  

Założylem temat bo byłem ciekaw czy moze jakis kozak ma sposób 100 procentowy na takie styki , i bylem ciekaw tych rentgenów czy to moze nie ich wina. Dyskusja fajnie sie rozwineła i dobrze wymieniac sie doswiadczeniami , dzieki za zainteresowanie tematem.


Użytkownik Marcin22 edytował ten post 23 październik 2014 - 17:07


#14 shalashaska

shalashaska

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 23 październik 2014 - 17:24

A ja mam pytanie też odnośnie rtg. Jakie są szanse na wykonanie spoiny pod rtg rury 168 x 4mm w terenie gdzie jest jedno wielkie błoto, pada ciągle deszcz i jeszcze wieje wiatr?



#15 Mario

Mario

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 23 październik 2014 - 17:42

Zawsze powtarzam od zawsze między spawaczami a monterami był konflikt interesu .Mianowicie : jeżeli coś ma być dobrze przygotowane ,to trzeba się narobić. hotwander można tylko spodziewać się że nasi koledzy monterzy przeczytają to co napisałeś i wyciągną wnioski........ chociaż wątpliwa to sprawa . Bez obrazy ale ..... nie ma co się puszyć tylko współpracować . Pozdrawiam

#16 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 23 październik 2014 - 18:22

A ja mam pytanie też odnośnie rtg. Jakie są szanse na wykonanie spoiny pod rtg rury 168 x 4mm w terenie gdzie jest jedno wielkie błoto, pada ciągle deszcz i jeszcze wieje wiatr?

Rusztowanie plandeka i jedziesz , wystarczy osuszyc styk , plandeka zeby nie wiało i tyle.a rusztowanko sie przyda zeby było wygodniej :)



#17 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 23 październik 2014 - 18:33

wszędzie się da spawac nawet pod wodą wiec szanse są duze;)

#18 shalashaska

shalashaska

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 23 październik 2014 - 18:34

Rusztowanie plandeka i jedziesz , wystarczy osuszyc styk , plandeka zeby nie wiało i tyle.a rusztowanko sie przyda zeby było wygodniej :)

 

Tylko że ja jakoś nie wyobrażam sobie tego w rowie gdzie przez ostatnie kilka dni ciągle pada deszcz więc jest samo błoto. Nad ziemią to jeszcze czuję się na siłach ale ten rów pełen błota i jak w takich warunkach podejść do rury od spodu :huh: Poprosiłem o namiot spawaliniczy to najpierw kupili namiot turystyczny taki dwu osobowy, wytłumaczyłem ponownie to kupili altankę ogrodniczą i to bez ścian, tłumaczę im że nie może mi wiać wiatr, że materiał musi być nie palny. A oni sobie jeszcze wyobrażają że ja w takich warunkach wskoczę do rowu ot tak, pospawam i przejdzie to przez rtg.



#19 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 23 październik 2014 - 18:44

No to fajna firma.. po średnicy i ściance na szczęście to na rurociąg gazowy nie wygląda. ..

#20 Marcin22

Marcin22

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 344 postów

Napisano 23 październik 2014 - 18:46

dlatego ci pisze ze niech ci uloza rusztowanie od dołu , nie musi byc profesjonalne aby bylo bezipeczne zebys nie lezal na ziemi , wystarcza plandeki , tigiem ich nie spalisz nie bój sie :D 






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych