Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z pośrednikiem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 ziom

ziom

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 25 czerwiec 2012 - 18:52

Witam, Wspólnie z kolegami nawiązaliśmy współpracę z polskim pośrednikiem oferującym pracę dla spawaczy na terenie Niemiec. Każdy z nas prowadzi dziłaność gospodarczą, otrzymaliśmy umowy na trzy miesiące do tego będące częścią umowy zamówienie na realizację konkretnej pracy na wskazanej budowie. Problem zaczął sie przeddzień wyjazdu, pośrednik wskazał nam inny adres budowy niż wskazany w zamówieniu. Na miejscu okazało się, że nie jest to budowa, a remont kotła energetycznego, a tego typu prace są wyżej opłacane. W umowie mieliśmy zagwarantowane zakwaterowanie, to tez stanowiło problem, ponieważ nie wynajął mieszkania do póki nie zaliczyliśmy próbek, w nadziei ,że będziemy spać w samochodzie. Dzięki dobrej woli gospodarza spędziliśmy noc na kwaterze.. Po niespełna tygodniu gospodarz zażądał opuszczenia kwatery, ponieważ nie otrzymał zapłaty. W tej sytuacji postanowiliśmy zjechać do domu. Przed wyjazdem rozliczyliśmy się z powierzonego sprzętu. Pytanie 1. Dotyczy ewentualnego sądowego roszczenia zapłaty za przepracowane godziny, czy mamy szanse je otrzymać? Pytanie 2. Czy pośrednik może żadać od nas odszkodowania za zerwanie umowy/nie wykonanie zlecenia (w zleceniu jest takowa klauzula- kara umowna 5tys euro)?

#2 Adwokat

Adwokat

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 12 sierpień 2012 - 21:47

Odpowiedź na pytanie 1

Z zasady za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie.
W przedstawionym stanie faktycznym należy wskazać, że przystąpienie do wykonywania remontu kotła energetycznego zamiast prac budowlanych może oznaczać zgodę na zmianę przedmiotu umowy w tym zakresie.

Jeżeli zleceniodawca dobrowolnie nie wypłaci należnego wynagrodzenia, pozostaje możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, jednakże należy skalkulować ryzyko wynikające z wytoczenia takiej sprawy.

Sprawa wymaga głębszej analizy i przedstawienia kompletu dokumentów.


Odpowiedź na pytanie 2

Kara umowna jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, według którego naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy.

Wierzyciel może dochodzić kary umownej w pełnej wysokości, bez względu na wysokość poniesionej szkody.
Jako, że przystąpiliście Państwo do wykonywania umowy a następnie zaprzedstaliście jej wykonywania, zleceniodawca może próbować dochodzić
sumy wynikającej z kary umownej.

We wskazanym stanie faktycznym należałoby się zastanowić nad linią obrony tj. klasyczny sposób wynikający z kodeksu cywilnego to podjęcie próby zmniejszenia owego odszkodowania, poprzez tzw. miarkowanie i próby wykazania, że kara jest rażąco wygórowana lub zobowiązanie zostało w części wykonane w związku z tym należałoby obniżyć kwotę kary.

Być może istnieje mozliwość wzruszenia samej umowy itp.


Powyższe odpowiedzi nie mają wiążącego charakteru. Zachęcamy do kontaktu z prawnikiem w celu dokładnego omówienia sprawy i analizy dokumentów.


Zapraszam do zadawania kolejnych pytań. Proszę jednak pamiętać, że nie analizujemy konkretnych spraw ani dokumentów. Odpowiadamy jedynie na ogólnie postawione pytania.

#3 ziom

ziom

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 13 sierpień 2012 - 17:18

Dziękuję za odpowiedź.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych