Skocz do zawartości


Zdjęcie

Egzamin IWE w Gliwicach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 03 październik 2014 - 11:33

Witam,

 

Czy ciężko zdać ustny egzamin? Dużo jest nauki? Czy mając ten papier - jest duża szansa na znalezienie pracy?



#2 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 03 październik 2014 - 11:57

Zdać ciężko - o pracę łatwiej...



#3 sdb

sdb

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 113 postów

Napisano 03 październik 2014 - 13:02

Oczywiśie wiesz, że zanim zdasz egzaminy ustne trzeba wcześniej zdać cztery egzaminy pisemne? :)



#4 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 03 październik 2014 - 13:03

Wiem doskonale. Slyszalem, ze testy są dużo łatwiejsze od ustnego. Na ustny podobno wiedza z całego spawalnictwa z 4 działów:

 

1. Metody spawania i urządzenia spawalnicze

2. Materiały i ich właściwosci spawalnicze

3. Projektowanie i konstrukcje

4. Produkcja i zastosowanie inżynierskie

 

Czyli nauki pewnie ogrom. 2 tomy Poradnika Inżyniera + wszystkie normy typu 15609,15614, 3834, 729, 287, 9606, 473, 14731, 14175, 4063 itd.

 

Dobrze prawię?


Użytkownik michal89 edytował ten post 03 październik 2014 - 13:34


#5 chochoł

chochoł

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 04 październik 2014 - 05:56

Slyszalem, ze testy są dużo łatwiejsze od ustnego. 

 

Źle słyszałeś. Testy są trudne. Żeby zdać test z każdego modułu należy mieć 60% punktów. Wydaje się łatwe ale to  mylne odczucie. Część pytań jest fatalnie sformułowana i trudno zrozumieć intencje osoby , która takie pytanie stworzyła. Być może wynika to z faktu przenikania ich z tzw testów lizbońskich które słyną z kiepsko przetłumaczonych na język polski pytań. Testy Lizbońskie pisze się w 2 dniu egzaminu i na szczęście nie są brane pod uwagę do ostatecznej oceny egzaminu - w każdym razie nie podają nawet ich wyników. Wracając do tych "właściwych" testów to z każdego modułu jest 80 pytań z 4 odpowiedziami a b c d. Za prawidłową odpowiedź są 2 punkty , za zaznaczoną nieprawidłową punkt ujemny -1 oraz za niezaznaczoną prawidłową również -1. Czyli np w ekstremalnym przypadku kiedy w danym pytaniu właściwą odpowiedzią jest d a ktoś zamiast niej zaznaczy a, b i c to zamiast 2 punktów "zdobywa" -4.

Jakieś stare testy można znaleźć np w sieci i część pytań powtarza się. Nie jest jednak do końca pewne czy zaznaczone tam odpowiedzi są na pewno dobre, sporo budzi wątpliwości.

Według obiegowej opinii wyniki testów najbardziej rzutują na końcowy wynik. Inne - lepsze podejście mają na ustnym do kogoś kto zdał test np na 80% a inne do tego kto zdał na styk na 61%.

 

Na ustnym oczywiście trzeba mieć trochę szczęścia i wylosować "podchodzący" nam zestaw. Generalnie komisja trochę pomaga i wyciąga ale jeżeli walnie się grubszą "herezję" to ulewają od razu. Tutaj są różne przygody. Znam parę przypadków , gdzie ktoś oblał pytanie, na które generalnie umiał a z kolei zaliczył takie na które odpowiedzi nie znał bo jakoś go wyciągnęli.

 

Co do nauki to jest to indywidualna kwestia. Niektórzy nastawiają się na opanowanie testów ale ustny brutalnie zweryfikuje ich stan rzeczywistej wiedzy. Co do norm to owszem, niektóre trzeba znać dość dobrze - np te z kwalifikowania spawaczy lub uznawania technologii spawania. bo pojawiają się różne zagadnienia z tym związane w pytaniach testowych jak i w tych na ustnym.  Poradnik spawalnika jak i inne pozycje książkowe są dobre aczkolwiek wymagają olbrzymich nakładów czasowych. Jest to jednak lepsze źródło wiedzy niż materiały otrzymane z Instytutu - są tam opracowane wszystkie tematy. Ktoś w innym wątku napisał że są najważniejsze i niby na ich podstawie opracowywane są pytania na egzamin - osobiście uważam to za bzdurę. Pewnie warto zaglądać do tych materiałów aczkolwiek część tematów opracowana jest bardzo pobieżnie , niektóre to po prostu wklejone w strony okienka z prezentacji w power point niewyjaśniające głębiej żadnych problemów.



#6 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 04 październik 2014 - 13:26

Dziękuję za konkretne info. W którym roku zdawałeś egzamin? Za którym razem Ci się udało zdać?



#7 chochoł

chochoł

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 04 październik 2014 - 13:51

Niestety nie udało mi się zdać. Podchodziłem niedawno i czeka mnie poprawka.



#8 robak82

robak82

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 09 październik 2014 - 21:35

Witam.

 

Podłącze się pod temat gdyż szukam informacji na temat kursu IWE w IS. Szukałem odpowiedzi na różnych stronach ale lub ich nie ma lub są mało konkretne.

 

Skończyłem w tym roku Zarządzanie i Inżynierie Produkcji na Politechnice Śląskiej na Wydziale Materiałoznawstwa i Metalurgii z tytułem inżyniera. Jako spawacz pracuję osiem lat. Studia wybrałem jak wybrałem, gdyż spawalnictwa wtedy zaocznie nie było. Czy bez studiów typowo spawalniczych przyjmą mnie na taki kurs? Na stronie częstochowskiej przeczytałem, że takie studia są wymogiem, natomiast IS Gliwice za jeden ze scenariuszy przyjmuje ukończenie -" „metalurgii” dla kierunków studiów: Metalurgia, Inżynieria Materiałowa". Prace dyplomową miałem na temat "regeneracji narzędzi wchodzących w skład kolumny wiertniczej" gdzie oparłem ją głównie o metody napawania, spawania, lutowania oraz o obróbkę termiczną oraz termochemiczną. Są jakieś szanse?

 

Druga sprawa. Wyczytałem w ofercie szkoleniowej IS Gliwice, że taki kurs odbywa się w ok. 10 zjazdach pięciodniowych plus egzaminy, natomiast w Częstochowie jest to dostępne zaocznie (tu przez wzgląd na kierunek studiów nie ma nawet nadziei). Czy ktoś ma informacje czy IS Gliwice prowadzi taki kurs zaocznie? 

 

Bardzo chciałbym też wiedzieć jakie przedmioty są na takim kursie? Tak czy siak wiedzy nigdy za mało.

 

Z góry bardzo dziękuję.



#9 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 12 październik 2014 - 13:36

Najprostrzym rozwiązaniem jest zadzwonić do IS w godzinach 10-14 i dowiedzieć się o to. Wydaje mi się, że powinni przyjąć Cie po ukończeniu takiej katedry. Jeżeli chodzi o zjazdy - musisz sie dostosować. Masz zjazd bodajze raz w miesiącu i trwa on 5 dni. Jeżeli chcesz robić zaocznie (weekendowo) - zapisz się na kurs na którejś z Politechnik, chociażby  http://www.cku.pwr.w...pl/192044.dhtml . "Zarządzanie i Inżynierie Produkcji" jest podane jako jeden ze scenariuszy. Także drzwi masz otwarte.



#10 robak82

robak82

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 październik 2014 - 14:42

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Dziękuję za odpowiedź. Przez weekend trochę o tym myślałem i doszedłem do takiego wniosku jak Ty, że najprościej i najpewniej będzie zadzwonić do IS i porozmawiać bezpośrednio z nimi. Co do Politechnik to różnie to jest. Teraz w Katowicach miał być kierunek podyplomowy "Materiały dla energetyki i ich łączenie" gdzie oferowali całkiem ciekawe przedmioty i certyfikaty (a przynajmniej przygotowanie do certyfikacji IWE/EWE). Niestety szukali 34 osób, przy czym zgłosiły się tylko dwie. Szukam dalej. [/font]

 

[font="arial, helvetica, sans-serif;"]Miłej niedzieli.[/font]



#11 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 12 październik 2014 - 14:59

Ja robiłem w Gdańsku. Kurs IWE 1, 2-3. 10 000zł opłata, rowne 2 lata nauki. Zjazdy w piątki i soboty - co 2 tygodnie. Poziom nauczania zadowalajacy. Zawsze jest komplet osób i startuje każda edycja. http://mech.pg.edu.p...r-spawalnik-iwe


Użytkownik michal89 edytował ten post 12 październik 2014 - 15:03


#12 robak82

robak82

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 12 październik 2014 - 20:25

Wielkie dzięki za zainteresowanie, do Gdańska jednak dużo za daleko, a szkoda bo piękne miasto. Jestem ze Śląska i koszty po prostu by mnie zjadły. Czasowe przeniesienie i zmiana pracy też raczej nie wchodzą w grę. Poczekam cierpliwie, może coś się pokaże w rozsądnej od Siemianowic odległości. Do tego czasu pomyślę o kursie instruktora... ale nie jest to celem.



#13 chochoł

chochoł

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 19 październik 2014 - 08:45

Informacje co do "uznawanych" przez Instytut kierunków studiów muszą być podane na ich stronie.O ile dobrze kojarzę to Zarządzanie i Inżynieria Produkcji jest dopuszczane przy czym warunkiem jest praca końcowa związana z spawalnictwem - piszesz że masz więc nie ma problemu.

 

Do Częstochowy raczej się nie załapiesz. Szkolenie IWE składa się z 3 modułów gdzie najistotniejszy i najdłuższy jest moduł III. Z tego co mi się wydaje to szkolenie w Częstochowie jest tylko w zakresie III modułu. Żeby przystąpić do szkolenia od modułu III trzeba mieć ukończone studia o specjalności spawalniczej (jest to weryfikowane przez Instytut) więc odpada. Zostają Ci podyplomówki na innych uczelniach, z których najbliżej masz do Wrocławia ale jak mniemam z wcześniejszych wpisów nie interesują Cię dojazdy. Pozostaje więc szkolenie "dzienne" w Instytucie.



#14 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 19 październik 2014 - 13:41

Chochoł. Testy masz wszystkie zaliczone? Jaki zestaw wylosowałeś? Jakie pytania? Kumpel miał egzamin jakis czas temu i wylosował zestaw 10:

 

- Metody spajania tworzyw sztucznych

- Spajalność żeliwa

- Łączenie prętów zbrojeniowych

- Próby technologiczne 

 

Odpowiadał na pytania 2,3,4, bo nie zaliczył testu nr 1. Poległ na ostatnim. Nie było nigdzie wzmianki w wykładach z Gdańska na  temat Prób technologicznych i nie odpowiedział na to pytanie, bo nie miał bladego pojęcia o co chodzi. Szczerze mówiąc to w Poradniku Spawalnictwa też nie ma wzmianki na ten temat, znalazłem odpowiedź bodajże tylko na stronie e-spawalnik.pl . Spodziewał się pytania z norm, a tu zonk. Zamurowało go jak zobaczył takie pytanie. Także ma do popawki Moduł 1 (testy + ustny) i moduł 4. Kiedy masz termin poprawkowy? Kumpel ma poprawke 02.12.2014. 


Użytkownik michal89 edytował ten post 19 październik 2014 - 14:25


#15 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 19 październik 2014 - 17:59

A czy przypadkiem pod pojęciem prób technologicznych nie ma np. typowej próby gięcia np? Jak na moje próba technologiczna, to taka próba, któa ocenia przydatność danej rzeczy/półfabrykatu do wykonania konkretnego wyrobu. Przykładowo, czy dane pręty fi 1mm nadadzą się do wytworzenia spinaczy biurowych. Jak to sprawdzić?

Zagiąć o kąt 180 stopni i sprawdzić, czy nie popękało. Tak przynajmniej wywnioskowałem na wykładach (dzisiaj miałem 3 zjazd na podyplomówce właśnie, która przygotowuje do egzaminu IWE).



#16 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 19 październik 2014 - 19:30

Tak chodzi dokładnie o to - tylko że Pan wymienił 1-ną próbę, a  tych prób jest ze 20: http://www.e-spawalnik.pl/?proby-technologiczne,170 tutaj masz wymienione wszystkie. Gdzie robisz kurs? To jest IWE 3?


Użytkownik michal89 edytował ten post 19 październik 2014 - 22:36


#17 chochoł

chochoł

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 19 październik 2014 - 23:18

Nie pamiętam numeru zestawu i wszystkich pytań. Z modułu 1 był chyba rozkład temperatury w łuku spawalniczym. Z modułu 2 problemy przy spawaniu stopów tytanu i magnezu. Generalnie wydaje mi się, że zestawy nie pokrywają się z tymi powszechnie krążącymi ale nie znaczy to że wszystkie się zmieniły.

Nie wiem jeszcze kiedy zdaję. W tym roku terminy egzaminów poprawkowych są już dawno zajęte. Terminy na kolejny 2015 mają być ogłoszone pod koniec roku.


Użytkownik chochoł edytował ten post 19 październik 2014 - 23:19


#18 michal89

michal89

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 31 postów

Napisano 19 październik 2014 - 23:26

A z modułu 4 co miałes za pytanie? Te z temperatura to niezbyt przyjemne. Pytania o procesy są jeszcze fajne, ale budowa urzadzen spawalniczych i zjawiska fizyczne w czasie spawania juz niezbyt :)


Użytkownik michal89 edytował ten post 19 październik 2014 - 23:27


#19 chochoł

chochoł

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 20 październik 2014 - 10:10

Pewna osoba obeznana twierdziła, że pytania o dany proces spawania tylko pozornie są proste ponieważ o ile można dużo mówić to z drugiej strony trzeba wiedzieć wszystko - podstawy danej technologii , budowa osprzętu, wady, zalety , zakres stosowania , jak spawać poszczególne materiały itd i nigdy nie wiadomo o co zapytają. Tak że wniosek jest prosty....nie ma łatwych pytań.



#20 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 20 październik 2014 - 10:40

Tak chodzi dokładnie o to - tylko że Pan wymienił 1-ną próbę, a  tych prób jest ze 20: http://www.e-spawalnik.pl/?proby-technologiczne,170 tutaj masz wymienione wszystkie.

Dlatego napisałem, że to tylko przykład :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych