Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakres uprawnien.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 BOgi

BOgi

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 wrzesień 2014 - 15:24

Witam. 

Pytanie odnośnie uprawnien: EN 287-1  135/136 T  BW  5 S/P t18(5/13) D108  HL045 ss nb.

Złącze egzaminacyjne  na rurze + pachwina w pozycji PB.  

   Czy na tym certyfikacie jest ujęte uprawnienie do spawania w pozycji FW ? Bo w tym celu byla spawana dodatkowo pachwina.  Czy  moze cos zostało paminiete w certyfikacie ?  zalaczam jpg.Z gory dziekuje za odpowiedzi. Pozdrawiam.

Załączone pliki



#2 141/111/135/136

141/111/135/136

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 09 wrzesień 2014 - 18:07

jesli masz BW(doczolowo) mozesz spawac FW(pachwiny) wiec BW obejmuje FW


"Będąc od wszystkiego będziesz do niczego! Rób jedno i spawaj"

#3 WIZARD

WIZARD

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 94 postów

Napisano 09 wrzesień 2014 - 18:24

Niestety to nieprawda jeżeli masz uprawnienia na zlacza doczołowe BW to wedle takich kwitow możesz spawac tylko doczołowe-chyba ze robiles dodatkowa probke z pachwinka i wtedy jest to zaznaczone na papierze jako-uzupelniajace zlacze pachwinowe.

Pozdrawiam



#4 BOgi

BOgi

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 09 wrzesień 2014 - 18:37

No i wlasnie o to sie rozchodzi , bo wg ostatniej normy znaczyloby ze nalezy zrobic ta probke w pachwinie dodatkowo , i takowa zrobilem na egzaminie . Lecz teraz cos jest tam pokrecone z tym certyfikatem, bo nie wiem gdzie tododatkowe oznaczenie powinno byc ... bo to  niemiecki tuv ;/

 

Jesli jest ktos  rozeznany w temacie tych uprawnien to prosze o podpowiedz ; gdzie sie powinna znajdowac ta informacja o +dodatkowym zlaczu pachwinowym?. Jez. niemieckiego nie znam na tyle -ale przypuszczam ze moze to byc "Erganzende Kahlnahtprufung"  i jest tam ze "nein" czyli nie :)

Jesli tak , to błąd w uprawnieniach - bo pachwina byla robiona przy egzaminie.


Użytkownik BOgi edytował ten post 09 wrzesień 2014 - 19:31


#5 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 09 wrzesień 2014 - 19:41

W 2011 roku jak się nie mylę weszły przepisy o tym żeby również spawać pachwinę zrobić dodatkową próbę bo inaczej będziesz miał tylko doczołowo blachy czy też rury...

 

Myślę że w pkt. 16 powinien znaleźć się zapis FW+BW i pewnie tabelki powinny być rozszerzone o zakresy uprawnień dla FW...

 

Tylko że ja mam dwa osobne certyfikaty jeden IS dla FW na 136 a blachy BW 136 to już TÜV NORD - więc mogę się mylić co drobnych szczegółów...



#6 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 10 wrzesień 2014 - 04:53

Tak jak kolega wyżej pisze - wcześniej było tak, że BW kwalifikowało FW, jednak to zmienili i BW nie kwalifikuje FW. Powinieneś otrzymać osobny certyfikat na pachwinę. W tym co załączyłeś nie ma żadnej wzmianki o pachwinie.



#7 lukasz177

lukasz177

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 42 postów

Napisano 10 wrzesień 2014 - 06:39

Reasumując:

 

- BW kwalifikuje tylko BW

- FW kwalifikuje tylko FW

 

Jeśli spawałeś BW i dodatkowo FW to możesz spawać te złącza, jednak na Twoim certyfikacie jest napisane "NEIN" pod pozycją 11: Erganzende Kehlnahtprufung: Nein. Co oznacza że spoina pachwinowa nie była badana, a tym samym możesz tylko spawać BW....

Więc certyfikat jest błędnie wypisany, bądź nie spawałeś dodatkowo FW.

 

edit:

Na pachwinę nie musisz mieć osobnego certyfikatu. Wystarczy, że będziesz miał w tym to wpisane...


Użytkownik lukasz177 edytował ten post 10 wrzesień 2014 - 06:40


#8 BOgi

BOgi

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 10 wrzesień 2014 - 07:57

Witam. 

Dziekuje za pomoc.

Czyli znaczy to ze jest błędnie wypisany. Pachwina była spawana rowniez przy egzaminie , niedopatrzenie najwidoczniej przy wypisywaniu uprawnien ;/ To teraz pozostaje proba wyjasniania tego z jed. certyfikujacą. Jednak i tak sie juz nastawiam na to ze nikt nie pójdzie na rękę i nie wystawią poprawki, pewnie koniecznoscią bedzie wydanie kasy znowu. 

Jeszcze raz dziekuje i pozdrawiam.



#9 141/111/135/136

141/111/135/136

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 242 postów
  • LokalizacjaZielona Góra

Napisano 10 wrzesień 2014 - 14:02

pitu pitu a powiedzcie mi jak spawasz podpore do rury to nie mozesz i musisz robic probke?? czy spawasz pomimo ze wiesz ze ci nie wolno...ja mam w podpunkt nr 11 na samym dole przed 12 na TUV KEHLNATHPRUFUNG (ruraka w vendolecie) moze masz tak


"Będąc od wszystkiego będziesz do niczego! Rób jedno i spawaj"

#10 Tudor

Tudor

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 68 postów
  • LokalizacjaŚląsk

Napisano 10 wrzesień 2014 - 16:36

BOgi

Nie będę się rozpisywał, na certyfikacie TUV na rury BW w pozycji H-L 045, w punkcie 11 i w podpunkcie "Erganzende Kahlnahtprufung" ma być [color=#0000ff;]JA[/color], oprócz tego jeszcze parę szczegółów, które uwidocznione są na załączonej miniaturze.

 

  pozdrawiam

Załączone pliki

  • Załączony plik  Scan.jpg   27,98 KB   7 Ilość pobrań

Użytkownik Tudor edytował ten post 10 wrzesień 2014 - 17:40


#11 rolo

rolo

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 10 wrzesień 2014 - 16:47

Jeżeli chodzi o blachę doczołowo to według certyfikatu Instytutu Ipawalnictwa w Gliwicach , jak masz blachę doczołowo to także jest FW  (BW/FW) dokładniej: w certyfikacie jest rodzaj spoiny-złocze próbne BW a obok zakres kwaliwikowania FW;BW  więc obejmuje spawanie w pachwinie .Wszystko jest czarno na białym . 



#12 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 11 wrzesień 2014 - 08:17

Wszystko jest czarno na białym . 

Nie byłbym taki pewny z tym określeniem. Oto zapis z 287-1 dotyczący zakresu uprawnień dla danego rodzaju spoiny:

Załączony plik  zakres.png   213,24 KB   0 Ilość pobrań

punkt 5.4 podpunkt b.



#13 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 11 wrzesień 2014 - 11:15

Nie ma się nad czym rozwodzić. Certyfikat który załączyłeś nie uprawnia Cię do spawania spoin pachwinowych czyli FW.



#14 welder136

welder136

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 19 wrzesień 2014 - 19:06

Czyli teraz musiałby zrobić osobny certyfikat żeby muc spawać złącza FW ?



#15 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 24 wrzesień 2014 - 18:56

Tak jest. Musiałby zrobić osobny certyfikat na FW ...albo ponowić BW spawając dodatkowo próbkę FW <- chyba z finansowego i czasowego punktu widzenia opcja 2 wychodzi korzystniej..



#16 welder136

welder136

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 22 postów

Napisano 26 wrzesień 2014 - 09:37

Rozmawiałem z gościem który jest instruktorem spawania w ośrodku gdzie wyrabiałem papiery na met. 135/136 BW HL-045 i pytałem sie go dlaczego na egzaminie nie miałem możliwości robienia pachwiny.Egzamin był w 2013r.Powiedział ,że jak są łączone metody to mogę mieć tylko BW ,a na osobnym certfikacie FW. Jakbym miał samo 135 lub 136 to było by wpisane FW. Pare dni temu dostałem prace,ale warunkiem jest mieć BW i FW ,także musiałem dorabiać osobny certyfikat.Wg mnie to jest chore.



#17 BOgi

BOgi

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów

Napisano 19 październik 2014 - 20:21

Witam po przerwie. 

Wszystko wyjasnione ws. tych uprawnien- tak jak kolega powyzej napisal ze sie dowiadywal - i to samo  spawalnik mi odpowiedzial ; czyli w metodzie laczonej  nie wystawia sie uprawnien na pachwiny w tym przypadku - "bo tak jest przyjete i tyle" a to ze wykonywalem dodatkowo pachwine na egzaminie lecz niebyla ona wzieta pod uwage to wynik niedopatrzenia, bo bylo to faktycznie zbyteczne xD skonczylo sie na tym ze musialem wyrobic osobny certyfikat na pachwiny. takie podsunowanie tematu z mojej strony.

dziekuje wszystkim za udzial w dyskusji i pozdrawiam ;

                                                                                    BOogi






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych