Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spawanie ALUMINIUM DC !

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#21 BadAssWelds

BadAssWelds

Aktywny

• Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 13 marzec 2017 - 14:53

Przepraszam, że odgrzewam stary temat, ale widzę, że nawprowadzaliście ludzi w błąd i ktoś będzie wchodził czytał i przekazywał dalej złe informacje.

Więc w ramach sprostowania... 

Na zmienionej polaryzacji (palnik na DC +) da się spawać alu, głównie cienkie blaszki. Nie rozumiem dlaczego się kłócicie, skoro kolega na samym początku dostarczył wam niezbite dowody w postacji fimu, na to, że raz da się, a dwa, że nadal w niektórych warunkach takiej metody się używa. Ze względu braku zmiany ciągłej z DC+ na - jak jest na AC, elektroda strasznie się nagrzewa, więc trzeba zastosować dużo grubszą elektrodę przy stosunkowo niskim amperażu.

Na TIG'u spawa się również czysto na DC-, czyli tak jak spawasz wszystko inne z tą różnicą, że głównie na 100% Helu, ale stosuje się to tylko przy bardzo grubych blachach, w tym procesie otrzymujemy przetop jak w żadnym innym.

W ogóle to TIG jest określeniem błędnym właśnie ze względu na spawanie ALU i powinno się go określać GTAW, ponieważ alu można spawać elektrodą nietopliwą w osłonach gazów aktywnych co praktykuje się w branżach lotniczych ze względu na zwiększenie temperatury.

Użytkownik BadAssWelds edytował ten post 13 marzec 2017 - 15:52

Aktualnie jestem głównym spawaczem w firmie produkującej maszyny do produkcji jedzenia i farmaceutyków.

Zdjęcia z mojej pracy -> https://www.instagra...m/badass.welds/

#22 mariusz.spa

mariusz.spa

Weteran

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 202 postów

Napisano 13 marzec 2017 - 18:22

Przepraszam, że odgrzewam stary temat, ale widzę, że nawprowadzaliście ludzi w błąd i ktoś będzie wchodził czytał i przekazywał dalej złe informacje.

Więc w ramach sprostowania... 

Na zmienionej polaryzacji (palnik na DC +) da się spawać alu, głównie cienkie blaszki. Nie rozumiem dlaczego się kłócicie, skoro kolega na samym początku dostarczył wam niezbite dowody w postacji fimu, na to, że raz da się, a dwa, że nadal w niektórych warunkach takiej metody się używa. Ze względu braku zmiany ciągłej z DC+ na - jak jest na AC, elektroda strasznie się nagrzewa, więc trzeba zastosować dużo grubszą elektrodę przy stosunkowo niskim amperażu.

Na TIG'u spawa się również czysto na DC-, czyli tak jak spawasz wszystko inne z tą różnicą, że głównie na 100% Helu, ale stosuje się to tylko przy bardzo grubych blachach, w tym procesie otrzymujemy przetop jak w żadnym innym.

W ogóle to TIG jest określeniem błędnym właśnie ze względu na spawanie ALU i powinno się go określać GTAW, ponieważ alu można spawać elektrodą nietopliwą w osłonach gazów aktywnych co praktykuje się w branżach lotniczych ze względu na zwiększenie temperatury.

Czytaj ze zrozumieniem ja np. nie pisałem że się nie wykorzystuje DC.

A następnie przytoczę to co napisałem wyżej.

P.S. 

Proszę Cię w imieniu wszystkich spawaczy o opisanie technologi spawania TIG DC aluminium i jego stopów , pokazanie zdjęć pospawanych próbek a może jakiś filmik jak to robisz oczywiście bez wad spawalniczych.Może zupełnie niepotrzebnie wydajemy pieniądze na tigi ac skoro na dc można spawać na najwyższym poziomie.

Leży koło mnie parę misek olejowych ze stopów są grube i cienki do wyboru może Byś je pyknął w DC  :)  :)  :)

Użytkownik mariusz.spa edytował ten post 13 marzec 2017 - 18:26

#23 Krasho

Krasho

Weteran

• Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 313 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 13 marzec 2017 - 19:44

Nie czaje Tego Co jest za różnica twoim zdaniem między TIG and ?GTAW ?

wręcz chce powiedzieć że nazwa TIG jest bardziej trafna bo Tig głownie jest metodą spawania w osłonie Gazów obojetnych a nazwa GTAW nie przekazuje że spawanie odbywa sie w osłonie gazow obojetnych chociaż to logiczne bo spawanie elektrodą wolframowa to wymaga

Użytkownik Krasho edytował ten post 13 marzec 2017 - 19:46

#24 BadAssWelds

BadAssWelds

Aktywny

• Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 13 marzec 2017 - 20:18

Nie muszę nagrywać filmiku bo już taki jest, właśnie z omówieniem kiedy taki proces się stosuje, oraz pokazanie próbek, choć nie pod RTG.

www.youtube.com/watch?v=b1dCZyH_NBI

Ja was nie atakuję tylko staram się powiedzieć, że można spawać alu na TIG'u w trybie DC. Jest to fakt.

W wielu zastosowaniach nie znajdzie miejsca, co nie znaczy, że we wszystkich. Miejcie otwarty umysł na spawanie.

Po prostu w TIG można spawać wyłącznie w osłonie gazu aktywnego, jest to wykonalne. Właśnie podczas spawania aluminium.

Aktualnie jestem głównym spawaczem w firmie produkującej maszyny do produkcji jedzenia i farmaceutyków.

#25 szpon19

szpon19

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów

Napisano 18 marzec 2017 - 17:29

Ja w sumie nie mam zbyt wiele do gadania, ale mam mądrą książkę w której jest napisane:
"Aluminium nie można spawać prądem stałym o polaryzacji ujemnej ani prądem stałym  polaryzacji dodatniej, gdyż albo elektroda ulega termicznemu niszczeniu, albo tlenki nie mogą być rozpraszane. Rozwiązaniem kompromisowym jest zastosowanie prądu przemiennego."
Mądra książka jednak nie mówi że jest to niemożliwe, ale z tego co rozumiem nie powinno się tak spawać.
Książka też mówi mi że w przypadku + na elektrodzie bilans cieplny jest niekorzystny dla elektrody (70% ciepła na elektrodzie, 30% na materiale).
Tyle teorii ode mnie :)

#26 BadAssWelds

BadAssWelds

Aktywny

• Użytkownik
  • PipPip
  • 30 postów

Napisano 20 marzec 2017 - 16:05

Co do DCEP to jest prawdą, że bilans cieplny jest bardzo niekorzystny dla elektrody dlatego ulega dezintegracji i zaczyna pluć wolframem do spoiny. Tego typu spawanie powinno się wykonywać, na możliwie jak najgrubszej elektrodzie i 4mm nie będzie tu przesadą. Co nie zmienia faktu, że nie powinno się tak spawać, jest to raczej trik który warto mieć w rękawie jak jest się gdzieś w polu i to jedyna możliwa opcja. Jak wszyscy wiemy, czasem w terenie nie robi się rzeczy książkowo.

DCEN z czystym helem, jest metodą wydaje mi się, że raczej świeżą, ale zaczyna się jej coraz częściej używać w przemyśle. Takie ustawienie nie wymaga podgrzewania alu nawet bardzo grubego, zapobiega się też odkształceń materiału, przetop jak już pisałem jest dużo większy niż można uzyskać to na AC z czystym argonem.

Już nie będę tu linkował filmów, ale poszukajcie sobie na necie jak wygląda spawanie na DCEN z czystym helem i jak wyglądają przekroje próbek, zdziwicie się.

#27 Mattsohn

Mattsohn

Nowicjusz

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów

Napisano 11 luty 2018 - 08:30

Najważniejsza różnica między procesami TIG AC i TIG DC+ to gaz (mowa o aluminium). Jeśli chcemy spawać aluminium TIGiem DC to potrzebujemy do tego czystego helu. W teorii da się uzyskać tym procesem ładną spoinę, ale trzeba do tego masę praktyki. Moja pierwsza próba skończyła się na przepaleniu się przez 4mm blachę aluminiową na wylot dosłownie w ułamku sekundy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych