Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakie to uprawnienia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 młody

młody

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 24 lipiec 2014 - 23:01

Witam wszystkich.

Czy mógł by mi któryś z kolegów rozszyfrować jakie mam uprawnienia 

 EN287-1 135 TBW 1.1 S t10 D150 PH ss nb 

Z góry dziękuje i pozdrawiam :)



#2 miroslawzmudzki

miroslawzmudzki

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaWierzbanowa Kraków

Napisano 25 lipiec 2014 - 06:01

Tu znajdziesz odpowiedź kolego . https://www.google.p...=UTF-8&oe=UTF-8



#3 młody

młody

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 25 lipiec 2014 - 19:48

Tu znajdziesz odpowiedź kolego . https://www.google.p...=UTF-8&oe=UTF-8

Dzięki kolego trochę pomogło :)



#4 sdb

sdb

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 113 postów

Napisano 25 lipiec 2014 - 20:45

EN287-1, egzamin kwalifikacyjny spawaczy. spawanie Część 1:Stale, czyli norma

135 metoda spawania, spawanie MAG (w osłonie gazu aktywnego)

T rura

BW spoina czołowa

1.1 tzw. grupa materiałowa (wiadomo jakie materiały można spawać)

S drut lity

t10 grubość ścianki rury

D150 średnica zewnętrzna rury,

PH pozycja spawania ( z dołu do góry) wiadomo jakie pozycje spawacz może wykonywać

ss spawanie jednostronne

nb spawanie bez podkładki



#5 młody

młody

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 27 lipiec 2014 - 10:10

EN287-1, egzamin kwalifikacyjny spawaczy. spawanie Część 1:Stale, czyli norma

135 metoda spawania, spawanie MAG (w osłonie gazu aktywnego)

T rura

BW spoina czołowa

1.1 tzw. grupa materiałowa (wiadomo jakie materiały można spawać)

S drut lity

t10 grubość ścianki rury

D150 średnica zewnętrzna rury,

PH pozycja spawania ( z dołu do góry) wiadomo jakie pozycje spawacz może wykonywać

ss spawanie jednostronne

nb spawanie bez podkładki

 

 

Dzięki kolego o taką odpowiedz mi chodziło teraz wszystko wiem ;)



#6 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 27 lipiec 2014 - 11:29

Dzięki kolego o taką odpowiedz mi chodziło teraz wszystko wiem ;)

 

 

Akurat to nadal mało wiesz... tekst kolegi sdb po prostu to jest opis certyfikatu, próbki której wykonywałeś na egzaminie... ale to nie daje ci pełnej informacji o możliwościach spawania z tym związanych... a to jest najważniejsze...

 

Jeśli masz certyfikat nie znam wszystkich instytucji certyfikujących to mogę być w błędzie ale na chyba każdym certyfikacie jest tabelka z której wynika co możesz robić posiadając certyfikat...

 

Ponieważ pozycja próbki, grubość, materiał itp... determinuje zakres uprawnień...

 

Czyli zdając próbkę z materiału 1.1 możesz spawać materiału z grupy 1.1 , 1.2 i 1.4 ale bez 1.3 - taki zgrubny opis znajdziesz np. na końcu książeczki spawacza (no raczej dają w PL) różnią się składem chemicznym...

 

Zdałeś egzamin z 135 to również nabyłeś możliwość spawania metodą 138 drutem proszkowym metalicznym

 

Tam w podanym linku są również tabelki pozycji, jeśli pospawasz w danej to masz również niższe... HAL045 jest najwyższy dla rur... no jej nie masz

 

Co do średnicy - nie mam akurat uprawnień na rury i nie mam niczego pod ręką aby podeprzeć tą część wypowiedzi - to mogę się mylić ale jak mnie się wydaje zakres uprawnień to od 0,5d do 2xd - gdzie d to średnica rury - ale mogę się mylić...

 

Grubość próbki również pozwala ci na spawanie pewnego zakresu... co do rur nie wiem jak będzie u ciebie - ja np. zdawałem próbkę na blachach doczołowo w 136 (drucie proszkowym) na grubości materiału 15 mm - dzięki temu mam zakres od 5mm w górę... jeśli jednak pospawałbym coś cieńszego niż 12,5 mm to już miałbym zakres od 3mm do 20mm...

 

To ta tabela definiuje co możesz robić... do tego służy...



#7 młody

młody

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 27 lipiec 2014 - 20:21

Akurat to nadal mało wiesz... tekst kolegi sdb po prostu to jest opis certyfikatu, próbki której wykonywałeś na egzaminie... ale to nie daje ci pełnej informacji o możliwościach spawania z tym związanych... a to jest najważniejsze...

 

Jeśli masz certyfikat nie znam wszystkich instytucji certyfikujących to mogę być w błędzie ale na chyba każdym certyfikacie jest tabelka z której wynika co możesz robić posiadając certyfikat...

 

Ponieważ pozycja próbki, grubość, materiał itp... determinuje zakres uprawnień...

 

Czyli zdając próbkę z materiału 1.1 możesz spawać materiału z grupy 1.1 , 1.2 i 1.4 ale bez 1.3 - taki zgrubny opis znajdziesz np. na końcu książeczki spawacza (no raczej dają w PL) różnią się składem chemicznym...

 

Zdałeś egzamin z 135 to również nabyłeś możliwość spawania metodą 138 drutem proszkowym metalicznym

 

Tam w podanym linku są również tabelki pozycji, jeśli pospawasz w danej to masz również niższe... HAL045 jest najwyższy dla rur... no jej nie masz

 

Co do średnicy - nie mam akurat uprawnień na rury i nie mam niczego pod ręką aby podeprzeć tą część wypowiedzi - to mogę się mylić ale jak mnie się wydaje zakres uprawnień to od 0,5d do 2xd - gdzie d to średnica rury - ale mogę się mylić...

 

Grubość próbki również pozwala ci na spawanie pewnego zakresu... co do rur nie wiem jak będzie u ciebie - ja np. zdawałem próbkę na blachach doczołowo w 136 (drucie proszkowym) na grubości materiału 15 mm - dzięki temu mam zakres od 5mm w górę... jeśli jednak pospawałbym coś cieńszego niż 12,5 mm to już miałbym zakres od 3mm do 20mm...

 

To ta tabela definiuje co możesz robić... do tego służy...

 

 

Właśnie znalazłem certyfikat i wszystko wiem oprócz jednego wpisu:

średnica zewnętrzna rury   >=75     o co tu chodzi?

a z grubością mam tak jak piszesz próbke robiłem na 10 mm a uprawnienia mam 3-20

a takiej tabeli nie mam w książce 


Użytkownik młody edytował ten post 27 lipiec 2014 - 20:21


#8 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 27 lipiec 2014 - 20:50

Właśnie znalazłem certyfikat i wszystko wiem oprócz jednego wpisu:

średnica zewnętrzna rury   >=75     o co tu chodzi?

a z grubością mam tak jak piszesz próbke robiłem na 10 mm a uprawnienia mam 3-20

a takiej tabeli nie mam w książce 

 

No ale nie miałeś tego w szkole na matematyce??? >= się zapomniało co nie ;)

 

Możesz spawać rury o średnicy: "[color=#0000ff;]>[/color]" większej "[color=#0000ff;]=[/color]" równej 75 mm

 

Tabela jest na certyfikacie a z tyłu książeczki spawacza masz objaśnienia egzaminu no chyba że to jakaś specyficzna szkoła wydała ten dokument...



#9 młody

młody

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 27 lipiec 2014 - 21:00

No ale nie miałeś tego w szkole na matematyce??? >= się zapomniało co nie ;)

 

Możesz spawać rury o średnicy: "[color=#0000ff;]>[/color]" większej "[color=#0000ff;]=[/color]" równej 75 mm

 

Tabela jest na certyfikacie a z tyłu książeczki spawacza masz objaśnienia egzaminu no chyba że to jakaś specyficzna szkoła wydała ten dokument...

 

książkę wydał IS ale żądnych objaśnień tam nie ma



#10 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 27 lipiec 2014 - 21:11

No to już nie do mnie pretensje... :)

 

Ja mam od 30 strony Objaśnienia Książeczka wydana w 2007 roku przez IS sygnowana przez szkołę BOC Gazy... widziałem również inne i także miały takie objaśnienia... no cóż tak jak zmieniają się co jakiś czas zasady kwalifikowania spawaczy to pewnie zmieniają się również książeczki...

 

Może być tak że inni mają dodatkowe kartki a ty akurat nie...

 

Książeczkę w przeciwieństwie do certyfikatów raczej rzadko się wymienia... może kiedy się zgubi lub zniszczy - to ja akurat w temacie nie jestem na bieżąco... ;) pewnie jak większość spawaczy z pewnym doświadczeniem - zapytaj jakiegoś młodego po kursie czy ma takie wpisy...



#11 młody

młody

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 27 lipiec 2014 - 21:17

No to już nie do mnie pretensje... :)

 

Ja mam od 30 strony Objaśnienia Książeczka wydana w 2007 roku przez IS sygnowana przez szkołę BOC Gazy... widziałem również inne i także miały takie objaśnienia... no cóż tak jak zmieniają się co jakiś czas zasady kwalifikowania spawaczy to pewnie zmieniają się również książeczki...

 

Może być tak że inni mają dodatkowe kartki a ty akurat nie...

 

Książeczkę w przeciwieństwie do certyfikatów raczej rzadko się wymienia... może kiedy się zgubi lub zniszczy - to ja akurat w temacie nie jestem na bieżąco... ;) pewnie jak większość spawaczy z pewnym doświadczeniem - zapytaj jakiegoś młodego po kursie czy ma takie wpisy...

 

 

 

Dzięki kolego za pomoc w rozszyfrowaniu tego wszystkiego :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych