Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szkodliwe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 mkl

mkl

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów

Napisano 21 maj 2012 - 15:52

Czy należą się jakies dodatki za szkodliwe warunki w miejscu pracy? Jeśli tak to jak wyciągnąć je od pracodawcy?

#2 Patrycja

Patrycja

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 21 maj 2012 - 17:18

W obecnym stanie prawa pracy, pracodawca nie ma obowiązku płacić dodatków do wynagrodzenia za warunki szkodliwe. Nie ma co do tego bezwzględnych obowiązków. Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takich warunków pracy, aby nie szkodziły pracownikom. Dlatego w zamian za wypłatę tzw. dodatków pracodawcy przyznają środki ochrony indywidualnej lub zbiorowej i zapewniają bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Warto jednak zasięgnąć do regulaminów i rozporządzeń wewnętrznych firmy, czy takowe informacje się tam znajdują.

Niemniej jednak ustawa przewiduje dla wielu zbiorowych układów pracy oraz regulaminów wynagradzania ustalających rodzaje prac lub konkretne czynności, których wykonywanie uprawnia do otrzymywania takiego dodatku. Poza tym, pracodawca musi prowadzić pomiary i badania i mieć ich wykaz jako podstawę do wypłaty w warunkach przekraczających NDS,NDN i NDsCH. Poczytajcie zatem najpierw wewnętrzne przepisy,a potem zajrzyjcie do ustawy o pracy w warunkach szkodliwych i szczególnie niebezpiecznych.



Pozdrawiam :)



#3 piotrek152

piotrek152

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 294 postów
  • Lokalizacjamińsk mazowiecki

Napisano 21 maj 2012 - 21:16

Z mojego doświadczenia (pracuję w firmie prywatnej zatrudniając około 50 osóB) wiem iż w zależności od rodzaju i miejsca wykonywanego zadania czy też zlecenia , podstawą jest wcześniejsze podpisanie(może być i na słowo ) umowy na np. wypłatę premii czy rekompensaty za warunki pracy . Niestety jest faktem że firmy( i my też!!) coraz bardziej olewają ten temat .
Jakie cytuje '''

Poczytajcie zatem najpierw wewnętrzne przepisy,a potem zajrzyjcie do ustawy o pracy w warunkach szkodliwych i szczególnie niebezpiecznych./// i co z tego mam ,mamy? przeczytałem to i poza maską i szelkami nic więcej nie dostaniesz, takie k...skie prawo , możesz przez pięć lat spawać i modernizować oczyszczalnie i gówno z tego masz a w tym samym czasie pracownik obsługi tej oczyszczalni ma te pięć lat zaliczone do szkodliwych . Znowu się wkurwi... idę spać



#4 Patrycja

Patrycja

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 22 maj 2012 - 23:04

Owszem, pewnie w większości zakładów tak się dzieje,ale nie wszędzie,trochę jestem zorientowana w tematyce,stąd wiem. Przepisy zostały zmienione na niekorzyść pracowników,ponieważ zaczęli oni wykorzystywać te dodatki na niekorzyść pracodawców,co oni szybko wychwycili. Fakt,że przed jednostkę, cierpi ogół,ale niestety jak wspomniałeś..takie nasze ku... e prawo;/ Z tego co się orientuje część zakładów wypłaca jeszcze owe dodatki,ale zwykle,gdy NDS,NDN i NDsCh rzeczywiście bardzo przekracza normy i może być szkodliwe dla zdrowia. Ale jak wspomniałam, pracodawca musi zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jeśli tego nie robi,to nasuwa się pytanie,"czy warto tracić zdrowie,by nadal pracować w tym zakładzie pracy?!"i to pewnie za niewielkie pieniądze. Jeśli uważasz,że rzeczywiście warunki, w których pracujesz są szkodliwe, albo wystąpcie z prośbą do inspektora zakładowego albo bezpośrednio do pracodawcy, który szelki może sobie wsadzić generalnie, gdy PIP, podczas kontroli zagłębi się w temat. Więc albo rybki albo akwarium drogi pracodawco. Bo pozorna, chwilowa oszczędność nie wpływa korzystnie na przyszłość zakładu, wręcz przeciwnie..pracownik-z długoletnim stażem odejdzie na skutek choroby zawodowej, KOSZTA..,przyjęcie nowego pracownika,jego przeszkolenie..itp. KOSZTA...niewielki staż= się często WYPADEK PRZY PRACY....-KOSZTA...przestój w pracy,jeśli jest to wypadek śmiertelny-KOSZTA...wina pracodawcy..przez OSZCZĘDNOŚĆ..= KOSZTA...-wypłata odszkodowania KOSZTA...niedotrzymanie terminu oddania zlecenia?KOSZTA.... więc co się bardziej opłata? Puki jest dobrze to jest,ale niestety,praca zaczyna mieć charakter akordowy,co niesie za sobą wypadkowe konsekwencje,czego przyczyną jest pośpiech i nieostrożność..zwykle młodych pracowników,bo ci starsi już dawno odeszli na zwolnienia, po pracy w warunkach szkodliwych... temat woda...:) Dobranoc i nie nerwy, a chęć współpracy i działania...z odrobiną solidarności wszystkich pracowników :)

#5 piotrek152

piotrek152

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 294 postów
  • Lokalizacjamińsk mazowiecki

Napisano 23 maj 2012 - 12:33

Patrycja przecież piszę że dostaniesz wszystko + miernik na szyję żeby w razie przekroczenia NDS,NDN i NDsCh zaczeło ci piszczeć i żebyś wyszła na powietrze i tyle masz zagwarantowane .Widziałem jak palił się kolega zapalił się metan, przez pół roku na zwolnieniu później renta bo bark i ręka do dupy się nadaje teraz chłop czterdzieści lat i co? du... ja zresztą też ,nabawiłem się przepukliny kręgosłupa i też du... I gdzie tu sens gdzie logika a gdzie''' szkodliwe ''

#6 Patrycja

Patrycja

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
  • LokalizacjaŚwinoujście

Napisano 25 maj 2012 - 22:48

i to wszystko daje do myslenia,czy warto wykonywac taki zawod,bynajmniej w polskich warunkach... ;/




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych