Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowa norma zamiast EN 287-1...

EN 287-1 PN EN ISO 9606-1

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 11 marzec 2014 - 15:55

No właśnie ktoś coś słyszał???, widzałem reklamę szkolenia w ramach tego portalu,

mi się obiło o uszy o jakimś trzy letnim okresie ważności uprawnień...??? Może ktoś ma jakieś ciekawe informacje na ten temat...



#2 amock

amock

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 57 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 20:17

od Ciebie się dowiedziałem że norma która dopiero co została wprowadzona 287-1:2011 została zastąpiona PN-EN ISO 9606-1:2014...

 

-wszystkie europejskie kraje EU do końca kwietnia 2014 muszą to wdrożyć..


Użytkownik amock edytował ten post 11 marzec 2014 - 20:33


#3 gosciu.jasniak

gosciu.jasniak

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 20:19

To prawda uprawnienia będą według 9606-1 wydawane na trzy lata.

Nie będzie już podobno kwalifikowania na grupy materiałowe tylko według materiału dodatkowego do spawania. 

Podobno zmniejszy się również udział jednostki certyfkowanej do przedłużania uprawnienień na korzyść spawalnika.

Dokładnych szczegółów zmian nie przytoczę bo jestem na delegacji.



#4 gosciu.jasniak

gosciu.jasniak

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 11 marzec 2014 - 20:24

aha zmieniła się również norma na kwalifikowanie operatorów urządzeń PN EN ISO 14732 i także wydłuża okres certyfikatów bodajże do 6 lat.



#5 cys_82

cys_82

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 11:21

Witam.

Ma ktoś może możliwość zeskanowania tej normy? Jeśli tak to proszę o kontakt na priv.

Pozdrawiam Krzysiek



#6 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 12 marzec 2014 - 17:28

[color=rgb(40,40,40);font-family:helvetica, arial, sans-serif;]PN-EN ISO 9606-1:2014..[/color]


Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#7 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 05 maj 2014 - 07:30

Przedłużanie uprawnień będzie się odbywało na 3 sposoby, a to w jaki sposób będzie to już decyzja egzaminatora raczej będzie.

Kwalifikowanie już nie jest ze względu na materiał podstawowy a na materiał dodatkowy, no i w związku z tym całkiem inny zakres kwalifikacji jest. Przykładowo, spawacz który zrobi próbkę i spoiwo będzie odpowiadało materiałowi S235, to będzie on miał kwalifikacje na spawanie spoiwem wysoko wytrzymałym, np. do spawania S690 (obecnie spawacz ma świadectwo na stale z grupy S235 to nie może spawać S690). Zakres kwalifikowania pozycji spawania także się zmienił. Dodano nowość. Kwalifikowanie ze względu na przenoszenie ciekłego metalu przez łuk: zwarciowe, kroplowe, natryskowe, pulsujące. Jeżeli spawacz zrobi próbkę przenosząc metal w sposób zwarciowy - ma kwalifikację na resztę (kroplowe, natryskowe itd.), jeżeli zrobi próbkę przenosząc metal w sposób np. natryskowy, ma kwalifikację tylko na przenoszenie natryskowe itd.

 

-wszystkie europejskie kraje EU do końca kwietnia 2014 muszą to wdrożyć..

Na normę 9606-1 został czas przedłużony na 2 lata okresu przejściowego, gdzie obowiązuje jeszcze stara norma 287-1



#8 slay5555

slay5555

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • Lokalizacjawarmisko-mazurskie

Napisano 27 listopad 2014 - 20:23

Jak to jest z to nową normą Iso,bo na certyfikacie mam złącza doczolowe BW i później Pozycje PA,PC,PE nie mam pozycji PF,ktorął to niby wyklucza pozycja PE,robiłem tez próbkę na pachwiny i jes tam to tak zaznaczone ale nie ma wyszczególnionych pozycj

#9 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 28 listopad 2014 - 06:04

Zakres kwalifikacji pozycji spawania wg PN-EN ISO 9606-1 też uległ zmianie. W jakiej pozycji spawania robiłeś próbkę?



#10 slay5555

slay5555

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • Lokalizacjawarmisko-mazurskie

Napisano 28 listopad 2014 - 08:39

Próbki na BW robiłem we wszystkich pozycjach PA,PC,PE,PF na certyfikacie jest zaznaczone ze próbka była w pozycji PE

#11 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 28 listopad 2014 - 09:13

Skoro robiłeś spoinę czołową na próbce w pozycji pozycji pułapowej PE to wg nowej normy masz zakres kwalifikacji na spawanie w PA, PC oraz w PE



#12 slay5555

slay5555

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • Lokalizacjawarmisko-mazurskie

Napisano 28 listopad 2014 - 11:16

A na pozycie PF nie?,no to w takim razie w jakiej pozycji musiał bym zrobić próbkę żeby mieć wszystkie pozycje PA,PC,PF,PE

#13 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 28 listopad 2014 - 12:35

Tak, na pozycje PF nie posiadasz kwalifikacji. Kwalifikacje dla spawania spoin czołowych na blachach w danych pozycjach są następujące:

PA --> PA,

PC --> PA, PC,

PE--> PA, PC, PE,

PF --> PA, PF

A na pozycie PF nie?,no to w takim razie w jakiej pozycji musiał bym zrobić próbkę żeby mieć wszystkie pozycje PA,PC,PF,PE

Masz dwie drogi. Spawać dwie próbki na blaszkach jedna w PF oraz jedna w PE - wtedy masz ten zakres kwalifikacji jaki chcesz, lub jeżeli masz najwyższe uprawnienia w danej metodzie spawania (spawanie spoin czołowych na rurach), to spawasz w próbkę na rurze w pozycji H-L045 a wtedy ta próbka kwalifikuje Ciebie do spawania w PA, PC, PF oraz PE.


Użytkownik magius edytował ten post 28 listopad 2014 - 12:36


#14 slay5555

slay5555

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • Lokalizacjawarmisko-mazurskie

Napisano 28 listopad 2014 - 13:27

Ok,tylko ze ja robiłem próbki w pozycji PF oraz PE ale na certyfikacie mam zaznaczone ze robiłem próbkę na PE,wiec glaczero to nie jest napisane na certyfikacie,czy może do tej pozycji PF potrzebny jest drugi certyfikat? No ale skoro piszesz ze hl045 załatwią te pozycje PF to ok,bo robiłem razem i doczolowe i hl045 wiec mogę spawac blachydrauliczne doczolowo w pozycji PF,

#15 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 28 listopad 2014 - 21:48

No ale skoro piszesz ze hl045 załatwią te pozycje PF to ok,bo robiłem razem i doczolowe i hl045 wiec mogę spawac blachydrauliczne doczolowo w pozycji PF,

No jeżeli masz certyfikat w pozycji H-L045 to jak na moje to nawet nie musisz spawać próbki na blaszce, bo rura to załatwi. Chyba, że spawasz różne materiały (inny blacha i inny rura) to już jedno nie kwalifikuje drugiego.



#16 slay5555

slay5555

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • Lokalizacjawarmisko-mazurskie

Napisano 28 listopad 2014 - 22:16

Ale nurtuje mnie dlaczego nie mam na certyfikacie na doczolowe zaznaczone ze zrobiłem i próbkę na PF?może to ten ośrodek co robiłem papiery się.zakrecil,albo celowo żeby wyciągnąć jeszcze kasę za certyfikat na PF,a co do spawanych materiałów to spawam stał i blachy i rury

#17 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 29 listopad 2014 - 10:05

Tą kwestie musisz iść rozwiązać w ośrodku.



#18 slay5555

slay5555

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • Lokalizacjawarmisko-mazurskie

Napisano 29 listopad 2014 - 10:18

Wyjaśnię,ale czy na tym jednym certyfikacie można zaznaczyć że były robione obie próbki na PE i PF czy to juz musi być dodatkowy certyfikat,dodam że chodzi o Tuv 135

#19 magius

magius

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 178 postów
  • LokalizacjaLegnica

Napisano 29 listopad 2014 - 15:56

Jak na teraz nie wiem. Będę w pracy to sprawdzę w normie, ewentualnie popytam się kogoś mądrzejszego :)

Aczkolwiek na pierwszą myśl to będą wymagać drugiego świadectwa - większa kasa dla nich za każdy papier. Ale zawsze możesz się spytać w ośrodku czy jest to możliwe - akurat w tej kwestii nie jestem pewny swojej wypowiedzi...

 

Edit:

Sprawdziłem normę i jest następujący zapis:

"W zasadzie, dla każdego złącza próbnego, powinno być wystawione oddzielne świadectwo egzaminu kwalifikacyjnego spawacza.

Jeżeli podczas egzaminu spawacz wykonał więcej niż jedno złącze próbne, może być wydane jedno świadectwo egzaminu spawacza jako kombinacja zakresów kwalifikacji wynikających z poszczególnych złączy próbnych. To kombinowane świadectwo egzaminu spawacza powinno zawierać wszystkie zmienne zasadnicze dla wszystkich egzaminów. W tym przypadku może być zmieniona tylko jedna z następujących zmiennych zasadniczych (...):

- typ spoiny,

- pozycja spawania,

- grubość stopiwa.

Nie dopuszcza się zmiany innych zmiennych zasadniczych."

Tyle norma mówi, czyli jak na moje (podkreślam to jest tylko moja interpretacja i mogę się mylić), gdy na egzaminie spawałeś próbki w PF oraz PE powinni Ci wpisać PF/PE w zmiennej zasadniczej dla pozycji spawania. Wtedy miałbyś taki zakres spawania jaki chcesz. Jak się czegoś dowiedz daj znać, sprawdzimy czy miałem racje :)


Użytkownik magius edytował ten post 01 grudzień 2014 - 09:23


#20 slay5555

slay5555

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów
  • Lokalizacjawarmisko-mazurskie

Napisano 01 grudzień 2014 - 10:39

Dowiem się i dam znać ale tak jak piszesz każdy ma swoje interpretacje,tylko jak to jest czy to ten właściciel ośrodka wypisuje certyfikat i w TUV go podbijają czy to w TUV wypisuje certyfikat





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: EN 287-1, PN EN ISO 9606-1

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych