Skocz do zawartości


Zdjęcie

Technika spawania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 bykuu93

bykuu93

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 21 luty 2014 - 13:17

Witam. 

 

Chodzę na kurs MAG (135) i przez wiele godzin spawałem trzymając uchwyt w dwóch dłoniach. Prawą kierowałem i startowałem łuk, a lewą podtrzymywałem prowadnicę. Fajnie mi to szło i w ogóle. Na ostatnich kursach profesor powiedział że Magiem spawamy tylko w jednej ręce i na stojąco (wspomniał że tak będzie wyglądał egzamin, stojąco z jedną ręką). Troszkę się zdziwiłem, nie powiem, bo zawsze jak czytałem na ten temat, spawalnicy wypowiadali się na temat spawania na dwie dłonie, zawsze widziałem jak spawają również na dwie (filmiki yt itp.).

 

Teraz pytanie do Was, jak to w ogóle jest naprawdę? Spawamy jedną ręką czy dwoma?



#2 Laborator

Laborator

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 61 postów

Napisano 21 luty 2014 - 13:36

A egzamin będzie przez jakie towarzystwo? I jak głośno się śmiał profesor po tym jak zobaczył, że uwierzyłeś? 



#3 bykuu93

bykuu93

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 21 luty 2014 - 13:45

Chłopie uwieżyłem, szczerze mówiąc to na zajęciach koleś co do spawania jest strasznie poważny. Nie mogę powiedzieć że nie uwierzyłem, bo chłop siedzi w tym już 30 lat (jest instruktorem), chciałem się tylko dowiedzieć co i jak z tym spawaniem w dwóch rękach. Chcę tylko uzyskać odpowiedzieć, trudno się sprzeciwić komuś, to bawi się w te klocki już 30 lat.

 

Egzamin idzie przez Gliwice.


Użytkownik bykuu93 edytował ten post 21 luty 2014 - 13:47


#4 soldador12

soldador12

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 82 postów

Napisano 21 luty 2014 - 14:21

A zakończenie spawu w telemarku czy jak?



#5 MichałB

MichałB

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 39 postów

Napisano 21 luty 2014 - 14:25

spawu... ja jak odnawiam uprawnienia w zakładzie to spawalnik nie wymaga od mnie spawanie jedna ręka, próbki tez wysyłają do gliwic

jedyne co każą to zabielić miejsca łączeń no i stosować blaszki wybiegowe  



#6 miroslawzmudzki

miroslawzmudzki

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 357 postów
  • LokalizacjaWierzbanowa Kraków

Napisano 21 luty 2014 - 15:06

Kolego ja spawam 35 lat i jak dla mnie to jest wielka bzdura delikatnie mówiąc , jedną ręką to będziesz musiał spawać jeśli drugą ręką musisz się czasem  podtrzymać w nie wygodnej pozycji . A spawacz ma po to dwie ręce aby umiał je wykorzystać .(Ja bym dał temu instruktorowi uchwyt 400 amper i popatrzył jak długo będzie spawał jedną ręką , bo nawet gdyby pospawał 8 h to na wieczur by sobie d..y nie podtarł sam hahaha ). Pozdrawiam ( acha poproś go żeby zrobił sufit jedną ręką jak taki kozak )



#7 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 21 luty 2014 - 15:16

Takie kursy to jest wielka komedia nic więcej, jak dla mnie..... Ucz się jedną ręką... I cały czas mu dup... Zawracaj jak spawać niech zacznie spawać coś zobacz jak jeziorko wali jakie ruchy i wogólę... Bo samouk na własną rękę to nawet próbek nie zrobisz do pracy.... Aa jeszcze taki plusik jak chcesz spawać dwoma rączkami to musisz kogoś ze sobą brać który przytrzyma ci materiał do spawania... ;) hehe

 

A drugiej rączki używa się wtedy kiedy jest długi spaw lub już zmęczenie... Ale na twoim meijscu bym się uczył jedna...


Użytkownik Developers edytował ten post 21 luty 2014 - 15:18


#8 don Carlito

don Carlito

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDTR

Napisano 21 luty 2014 - 16:56

 Aa jeszcze taki plusik jak chcesz spawać dwoma rączkami to musisz kogoś ze sobą brać który przytrzyma ci materiał do spawania... ;) hehe

 

A drugiej rączki używa się wtedy kiedy jest długi spaw lub już zmęczenie... Ale na twoim meijscu bym się uczył jedna...

kolego, zastanów się czasem jak coś zaczniesz pisać. qrwa mać co za błyskotliwe przemyślenia



#9 blacha

blacha

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów

Napisano 21 luty 2014 - 17:04

A drugiej rączki używa się wtedy kiedy jest długi spaw lub już zmęczenie... Ale na twoim meijscu bym się uczył jedna...

 

masakra widzę że ty to już wszystko spawasz ale za 9zł brutto i jeszcze takie bzdury piszesz

Można spawać 2 rękoma.

 



#10 rookie welder

rookie welder

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 21 luty 2014 - 17:15

Nie kłuĆcie sie



#11 weld777

weld777

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 21 luty 2014 - 18:52

w Szkole Zawodowej nie było przyłbic,w mojej pierwszej pracy po szkole tez...trzymalo się uchwyt w jednej rece i tarcze spawalnicza w drugiej [maske,obecnie monterska do szczepiania] i trza było sobie radzic bo były to obudowy górnicze gdzie nie spawa się na jedna lage. To była najlepsza szkola Obecnie nikt nikomu nie ma prawa zabronić spawac oburącz.



#12 bykuu93

bykuu93

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 21 luty 2014 - 22:15

Nie cudujcie i nie piszcie też czasem pierdół. Forum jest od tego żeby się zapytać, więc pytam.

Dobrze z jednej strony piszą żeby się uczyć jedną ręką, jest bardziej opanowana i łatwiej się przestawić z jednej na dwie niż odwrotnie.



#13 don Carlito

don Carlito

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDTR

Napisano 22 luty 2014 - 09:15

Forum jest od tego żeby się zapytać, więc pytam.

 

a ja ci odpowiadam: naucz się dwiema, prawą i lewą, możesz też nogą jak ci będzie wygodnie. nie spotkałem się nigdy z nakazem spawania jedną czy dwiema. nigdy



#14 bykuu93

bykuu93

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 22 luty 2014 - 09:37

Spoko, tylko nie rozumiem skąd u Was takie oburzenie na ten temat? Pytam poważnie więc poważnie odpowiedzcie a nie że naucz się nogą.



#15 Laborator

Laborator

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 61 postów

Napisano 22 luty 2014 - 10:31

Panie byku... Panu się zdaje... nikt się nie oburza... Zalecam nie pić ruskiego spirytusu.



#16 bykuu93

bykuu93

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 22 luty 2014 - 12:11

Ogólnie spawanie na dwie ręce idzie mi dobrze i gdy łamię próbkę wszystko jest ok. Gorzej mam z jedną ręką, nie zawsze potrafię utrzymać dobrą wysokość spoiny czy polecieć symetrycznie.



#17 rookie welder

rookie welder

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów

Napisano 22 luty 2014 - 15:21

Moja rada ucz sie lewą i prawą



#18 igor85

igor85

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 150 postów

Napisano 22 luty 2014 - 16:52

Jedną czy dwoma?? A co to za bzdury jest tylko i wyłącznie jedna zasada w spawalnictwie:

Spoina ma być wykonana prawidłowo i zgodnie z wytycznymi/normami i czy spawacz to zrobi lewą prawą zębami czy jajami to nikogo to nie obchodzi



#19 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 22 luty 2014 - 18:37

Hmmm znam spawacza bez ręki, który w małym zakładziku z tych "fachowców" jest najlepszy, fakt robią pierdoły... w lewej trzyma uchwyt a w prawym kikucie tarczę spawalniczą... w jednym moim zakładziku również przede mną był jednoręki spawacz i podobno dobry jak mi mówili, wybił się z tego syfu...

 

W szkole Bombardiera we Wrocławiu jest instruktor spawania bez jednej ręki, miałem okazję spędzić chwilę i widać że sobie dawał radę...

 

Czyli widać że teoria tego instruktora nie sprawdza się w praktyce...

 

Inna kwestia na początku ciężko jest przyzwyczaić się do ciężaru uchwytu i ciężko jest spawać jedną ręką, ale z doświadczeniem jest łatwiej spawać jedną ręką czy to prawą czy to lewą... czasej przy długiej spoinie podolnej czy nabocznej ta druga ręka może przeszkadzać, jedna ręka ma większy zasięg... wszystko zależy od pozycji, warunków wykonywania ale istota jest jedna ma być dobrze pospawane tak jak napisał wcześniej igor85 bo WPS chyba nie ma takiej pozycji spawanie jednej czy dwa rękami...



#20 bykuu93

bykuu93

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 10 postów

Napisano 23 luty 2014 - 10:37

Myślę że uzyskałem odpowiedź. Dzięki chłopaki za wskazówki.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych