Skocz do zawartości


Zdjęcie

polerwoanie (spawów) nierdzewki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 30 wrzesień 2013 - 20:05

Witam

 

mam małą zagwozdkę. muszę zrobić fuchę. (niestety za fryko) otóż mam zrobić ławkę, która będzie miała nogi z nierdzewki. kupiłem profile kwadratowe. i teraz chodzi żeby nie tylko spawy ale całe profile spolerować na lusterko.

mógłby ktoś podpowiedzieć jakich materiałów użyć? chodzi o to czy trzeba zacząć np. od papieru 100, potem 150 , 240 i potem filc i pasta? czy ktoś może robił inaczej.

 

pytam bo nie miałem z tym do czynienia zbytnio

 

pozdrawiam



#2 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 30 wrzesień 2013 - 20:16

dobry /estetyczny spaw  do tego kilka minut w antoxie i powinno być "ładnie" :lol:



#3 nitro

nitro

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 307 postów

Napisano 30 wrzesień 2013 - 20:18

dobry /estetyczny spaw  do tego kilka minut w antoxie i powinno być "ładnie" :lol:

tylko ze potym bedzie mial calosc matowa a on chce blyszczace


Użytkownik nitro edytował ten post 30 wrzesień 2013 - 20:19


#4 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 30 wrzesień 2013 - 20:57

no dokładnie. chodzi o lusterko :(

 

profil jest gładki ale matowy. miałem do czynienia z czymś takim ale chyba ze 20 lat temu i nie bardzo pamiętam jak to szło


Użytkownik weldek edytował ten post 30 wrzesień 2013 - 20:58


#5 endriu

endriu

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

Napisano 30 wrzesień 2013 - 23:00

musisz miec paste albo w sztyfcie wax, do tego tarcza z materialu lub filcu zamontowana na szlifierke szybkoobrotowej prostej (min 7000 obr/min), najpierw narzucasz wax na profil, a potem polerujesz tarcza i tak az do skutku, my tak robilismy w firmie na codzien, a sie troche wypolerowalo kwasowki. :)



#6 obywatel2x

obywatel2x

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 27 postów

Napisano 01 październik 2013 - 00:11

Piszesz że profil jest matowy mam rozumieć że kupiłeś surowy materiał a nie w szlifie. Jeżeli jest już zrobiony szlif to będziesz miał biedę to wypolerować. Jeżeli surowy to ja zaczynam od 80 do 360 potem filc i szmata. Pachwiny to robisz na dwa sposoby jeden to samym filcem żeby tylko zapolerować spaw lub specjalną tarczą do pachwin szlifujesz a potem dokańczasz filcem na lustro. Jeżeli masz surówke doprowadzić do polerki to czeka cię sporo pracy. Polecam kupić profil w polerce i tylko spawy obrobić . podczas obróbki nie można szlifowac w jednym miejscu.

Użytkownik obywatel2x edytował ten post 01 październik 2013 - 00:15


#7 endriu

endriu

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

Napisano 01 październik 2013 - 00:33

dokladnie tak jak kolega napisal jesli surowka to sporo roboty od 80 do 360 gride, a na spawy to sa fajne tarcze na bazie szorstkiej gumy zreszta jeszcze maska bedzie potrzebna :ph34r:



#8 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 01 październik 2013 - 05:59

dzięki Panowie za podpowiedzi. No w tym składzie mieli dwa rodzaje profila. właśnie taki surowy (jak z huty) i szlifowany. Ja wziąłem surowy. teoretycznie mam wszystko do odbórki. tarcze "listki" papier na rzepy, zieloną pastę. wiec najpier poprubuję samą pastą, jak to będzie źle to zacznę od papierów

 

pzdr



#9 marcinsm

marcinsm

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 88 postów

Napisano 01 październik 2013 - 15:35

Witam, tego nie wypolerujesz "cytrynka" i tak zostanie. Odradzam szlifowanie profili tarczami. Profile muszą być szlifowane wzdłuż.



#10 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 01 październik 2013 - 19:32

Witam, tego nie wypolerujesz "cytrynka" i tak zostanie. Odradzam szlifowanie profili tarczami. Profile muszą być szlifowane wzdłuż.

wzdłuż? to chyba tylko ręcznie? dziś próbowałem. otóż samo polerowanie przynosi skutek, gdy nie ma przypadkowych głębszych rys. natomiast gdy usunąłem rysy papierem 240 to polerowanie tych szlifów przynosiło odpowiedni skutek. 

problem jest taki że poczas gdy papier założony na rzep w takim krążku założonym na małego diaksa zdaje egzamin, to filc już nie bardzo, gdyż są za duże obroty dla tego filcu. 

myślę że rozwiązaniem będzie diaksik z regulacją obrotów. jutro takiego kupię i popróbuję wolniejszymi obrotami, ale czuję że będzie dobrze. 

zastanawiam się też czy jest sens spawania tigiem. trochę dużo babrania, a mam drut 1,0 do miga i chyba opierdzieliłbym to szybciej, a jakość nie ma znaczenia skoto i tak mam to zeszlifować na zero i spolerować.



#11 criss82

criss82

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów

Napisano 01 październik 2013 - 20:05

jest sens tigiem zawsze bo bedziesz mial mniej tego szlifowania jak szliujesz to zaczynaj od minimum 220 mniej nie ma sensu jezeli profil jest surowy nawet gdyby byl w szlifie  to 220 w zwyz jest ok tak do 600ki  pozniej sciernica very fine na szlifierke przejezdzasz pare razy wzdluz mozna polerowac filcem na katowce w zaleznosci od tego jakiej pasty(gradacji ) i filca bo tez sa rozne uzyjesz zostanie tzw y jak to napisal wczesniej ktos pajaczek (smugi) dlatego pozniej bierzesz filc na wiertarke i szlifujesz wzdluz pasta 800g i  wyglada super nie ma smug



#12 don Carlito

don Carlito

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 147 postów
  • LokalizacjaDTR

Napisano 01 październik 2013 - 20:29

a więc jeśli ma to być na "lusterko" to moja propozycja jest taka. daj sobie spokój z tymi filcami, pastami i tego typu sprawami. będziesz kilka godzin się z tym męczył, a efekt będzie taki sobie (wiem ze swojego doświadczenia). poprostu pospawaj i daj do elektro poleru. za pare złoty będziesz miał super błyszczące



#13 nitro

nitro

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 307 postów

Napisano 01 październik 2013 - 20:38

jabym proponowal zasiegnac radu jakiegos blacharza lakiernika kiedys dawalem felgi do polerowania na lusterko robili mi to wodnym papierem ale nie wiem jakim szczelam 1200 grubosc /ziaren ? jak pracowalem swego czasu jako slusarz robilismy elementy z brazu,miedzi,mosiadzu zakladalismy sprasowana szmate na szlifierke stolowa  + dotego troche łoju i efekt byl zajebisty ale to bylo 14 lat temu a jak  nieuda sie spruboj dac do elektrolizy(chromowanie)



#14 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 01 październik 2013 - 21:35

dzięki panowie za podpowiedzi. nie wiem czy nie skorzystać z wszystkich metod i porównać efektów, bo sumując mam do spolerowania 15 metrów

 

pozdrawiam



#15 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 01 październik 2013 - 21:48

http://www.youtube.c...h?v=rkYTWu8RcJ0


Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#16 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 02 październik 2013 - 19:01

dobre. będę próbował tak spolerować 



#17 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 11 październik 2013 - 19:11

Ale to jest przerąbana robota. nie udało mi się zrobić "lusterka" ale już chyba wiem jak działać. po zeszlifowaniu listkami P60 trzeba lecieć tarczą na rzep P180 potem 240, 400 i jeszcze czymś drobniejszym. ja skończyłem na 400 i po polerowaniu widać rysy.

 

chciałem żeby było szybciej i pospawałem migiem. nigdy więcej tego nie zrobię. przerąbane jest szlifowanie. spaw twardu jak czort



#18 criss82

criss82

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 38 postów

Napisano 23 październik 2013 - 19:22

ziomek pewnie ze bylo widac rysy ...najgorsze co mogles zrobic to uzyc 60tki do stali ktora ma byc w polerze ja moglbym tym ewentualnie zebrac 2/3 spawu tak zeby zostalo pol milimetra i dalej 220 zeby nie robic rys  ktos wyzej napisal o elektropolerowaniu nigdy nie da takiego efektu jak polerowanie mechaniczne mozna wykonczyc na lusterko wtedy



#19 weldek

weldek

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 950 postów

Napisano 27 październik 2013 - 20:39

Zgadza się wszystko. z rysami walczyłem 2 tygodnie. Udało się zrobić lusterko ale pod niektórymi kątami widać było rysy. Koniec końców dałem faktycznie do elektropolerowania. skasowali za wszystko 170 zł. Policzyli 1 zł za decymetr kwadratowy. Po rysach nie ma śladu, ale faktycznie nie jest to takie idealne lusterko jakie wychodziło mi w niktórych miejscach, gdy polerowałem filcem i pastą. 



#20 Schweisser

Schweisser

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 632 postów

Napisano 04 listopad 2013 - 01:23

porawnie to by szlo tak... listkownica 80 delikatnie , traizag 65 a ,traizag 12 a, szara wloknina, filc na wolnuch obrotach z niebieska pasta norweska najlepiej i mozesz sie przegladac:) ale roboty duzo niestety..






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych