Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wpływ na wzrok


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#21 dzasper88

dzasper88

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów

Napisano 13 czerwiec 2014 - 21:54

Trochę archiwalny temat ale odpoiem.

 

Wszystko zależy od tego Jaką metodą spawasz i ile spawasz.

 

Wiadomo Najpopularniejsze metody spawania to: MIG , TIG i MMA

Ja osobiście mam odczynienia tylko z MMA ponieważ nie lubie przy spawaniu używać Butli z gazem<czego wymaga spawanie dwiema pozostałymi metodami>.

 

Jestem domorosłym spawaczem tzn: Coś zespawać, pospawać i tyle. Do zawodowego spawacza mi daleko, choć Oceniano moje spawy na bardzo równe i mocne. Powiem tak LUBIE SPAWAĆ!!  po każdym spawaniu czuje że idzie mi lepiej. Ale nie spawie non stop po kilka godzin, moje robótki spawalnicze nie trwają  dłużej niż ~50min.

 

I teraz tak. Moje początki ze spawaniem były kiepskie. Popełniłem typowy błąd laika (spawanie beż żadnej ochrony), Spawałem łańcuch dla psa (łączyłem ogniwa) w sumie tego spawaniem nazwać nie można, Trwało to nie więcej niż 3 minuty Skutek głupoty był taki ze o 2 w nocy obudziłem się z oczu łzy jak z kranu woda leciały, trudność z otwarciem ich, najmniejszy blask tv czy słońca powodowało rażenie oraz łzy. Mało tego skóra na twarzy popuchnięta i czerwona (Normalnie jak bym przez kilka godzin spał na otwartym słońcu), Leczyłem się domowymi sposobami typu. okłady z szałwii i kremy. po 3/5 dni przeszło.  Od tamtej pory używam maski (z tym że maska spawalnicza służy mi do ochrony twarzy a pod maską do ochrony oczu używam googli porównałem wymogi tych googli z zwykłą maską spawalniczą i mniej więcej się pokrywają). jak narazie nie mam problemu z oczami używając tych gogli.)

Problem wszystkich amatorów spawania nie tyczy się samego spawania, bo spawanie jest proste przynajmniej dla mnie. Problemem  jest zobaczenie miejsca spawanego. Nie wiem jak inni ale ja nie widzę nic przez typową maskę tylko i wyłącznie ciemność, Co dodatkowo Mnie wkurzało i skutkowało  na spawanie w zupełnie w innych miejscach niż miał być. Zakup tych googli Sprawił że końcu zobaczyłem element który spawie. Wiem że to nie są typowe gogle do spawu MMA ale jakaś tam ochrona tych oczu jest. A wymogi sie pokrywają z typową maską. Planuje kupić maskę chełbica samo zaciemnianą ale narazie nie mam  na to kasy. pozdrawiam



#22 ptak1992

ptak1992

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów

Napisano 27 czerwiec 2014 - 12:40

a w tych googlach jaki masz filtr , wydaje mi sie ze 5 to za malo .



#23 Seraf

Seraf

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 18 maj 2015 - 09:21

Witam, wiem że odgrzewam kotleta, ale mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów.

    Jakiej firmy filtry pasywne polecacie do spawania tigiem?

Zaciemnienie dobiorę już sobie sam, ale mam taki problem że obecnie z firmy udostępniają nam filtry Sherman, ale prawdę powiedziawszy to o dupę potłuc te szybki- oczy bolą po kilku godzinach spawania, ale jak zakładam 13 to bardzo ciemne już są a i tak oczy potrafią mnie boleć po spawaniu.

    Spawam głównie na 80-120A. Nie mam odblasków w masce bo dorobiłem sobie kaptur ale zastanawiam się nad kupnem okularów przyciemnionych do spawania, ale jaki wtedy filtr do maski dobrać, 9?



#24 grisza

grisza

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 31 maj 2015 - 21:09

Pospawałem dziś TIGiem po raz pierwszy w życiu. Maska rzekomo dobra, filtr ustawiłem na maksa czyli 13, opóźnienie minimalne i czułość dużą pomimo tego oczy bolą po 5 godzinach spawania a po wyjściu na słońce łzawiły i generalnie nie było zbyt przyjemnie. 

 

Nie wiem jaką przyłbicę kupić. 



#25 Developers

Developers

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 819 postów
  • LokalizacjaMój świat....Moje kredki....

Napisano 01 sierpień 2015 - 19:53

kropelkami się faszeruj hydrobalance, świetlik i jakieś google pod maskę 



#26 Alex79

Alex79

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 30 listopad 2015 - 12:53

Podobno ból nerwu wzrokowego jest na pierwszym miejscu listy stopnia odczuwalności bólu - nic na świecie nie boli bardziej... może jednak warto zadbać o oczy.



#27 Alex79

Alex79

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 19 postów

Napisano 30 listopad 2015 - 13:07

Pospawałem dziś TIGiem po raz pierwszy w życiu. Maska rzekomo dobra, filtr ustawiłem na maksa czyli 13, opóźnienie minimalne i czułość dużą pomimo tego oczy bolą po 5 godzinach spawania a po wyjściu na słońce łzawiły i generalnie nie było zbyt przyjemnie. 

 

Nie wiem jaką przyłbicę kupić. 

 Ja polecam swojego welbacha - jak tutaj: emaks.pl/spawanie/maski-spawalnicze/automatyczna-maska-spawalnicza-carbonic.html to naprawdę niezła maska. Warto też pamiętać, że łuk spawalniczy emituje od 300 do nawet 700 nanometrów, a rogówka oka pochłania już powyżej 290, więc porządna przyłbica to podstawa.



#28 weldingproc

weldingproc

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 20 postów

Napisano 28 grudzień 2016 - 22:31

Do chorób zawodowych narządu wzroku zaliczono:

Choroby wywołane działaniem promieniowania jonizującego.

  • zaćma popromienna           

Choroby układu wzrokowego wywołane czynnikami fizycznymi, chemicznymi lub biologicznymi.


  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • ostre zapalenie spojówek wywołane promieniowaniem nadfioletowym,
  • epidemiczne wirusowe zapalenie spojówek lub rogówki,
  • zwyrodnienie rogówki wywołane czynnikami drażniącymi,
  • zaćma wywołana działaniem promieniowania podczerwonego i długofalowego nadfioletowego,
  • centralne zmiany zwyrodnieniowe siatkówki i naczyniówki wywołane krótkofalowym promieniowaniem podczerwonym lub promieniowaniem widzialnym z obszaru widma niebieskiego.

A to dopiero początek wad!!!



#29 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 29 grudzień 2016 - 08:53

Powiem tyle wystarczy 2 sekundy przy 300 amperach na pulsie jak kolega mignie  

 

a co do leczenia ja polecam wiadro ,miskę wody 2 ręczniki na zmianę i walić na oczy całą noc ,aż do zaśnięcia tak samo polecam przeciwdziałania jak czujemy ,że oczy zaczynają się robić ciepłe to już zbijać  temperaturę mówię z doświadczenia a z 10 razy miałem naświetlone oczy przy dużych prądach z powodu tego ze spawaliśmy na obrotnikach, gdzie uchwyt sobie spoczywał w statywie a ty tylko ustawiałeś i  zaczynałeś kończyłeś spawanie  więc przy podglądaniu zdarzyło się że dostałem strzała 300 amper albo niekiedy przy 40mm ściance rurce  380 amper więc jest moc.



#30 MARTIN80A

MARTIN80A

    Nowicjusz

  • Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 10 maj 2017 - 07:52

Witam wszystkich mam takie pytanie która przyłbica jest lepsza do spawania migomatem czas reakcji 1:10000 czy 1:30000 ?



#31 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 14 maj 2017 - 07:39

Czas reakcji czasem reakcji tak jak średnie spalanie według fabrycznych danych  w samochodach

 

Ja tam bym polecam najtańszy model speedglasa albo optrela

 

a jak nie ma kasy to na pasywnej cały czas na takiej spawałem przy Magu dopiero przy elektrodzie za czołem stosować samo ściemniające i tak już zostało

 

chociaż aktualnie używam pasywnej bo na Rafinerii nakaz kask + przyłbica i na razie zamówili nam przejsciówki speedglas na kask



#32 frank horrigan

frank horrigan

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 279 postów

Napisano 09 listopad 2017 - 20:08

szkło
To powinno pomóc, w zabezpieczeniu się przed naświetleniem oczu.

Użytkownik frank horrigan edytował ten post 09 listopad 2017 - 20:09


#33 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 02 grudzień 2017 - 18:55

Edytuje Post nie polecam Speedglasa 100v porażka tragedia i nie warte ceny lepiej dołożyć i kupić 9100 SW  optrel lepiej trzyma poziom przy niskich modelach



#34 Omen0909

Omen0909

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 66 postów

Napisano 03 grudzień 2017 - 10:34

Tabela o ile się nie mylę ze speedglasa. Ja na co dzień spawam w 9100x i jest ok ,oczy po całym dniu nie bolą w przeciwieństwie do chińskich przyłbic. Z 100v nie miałem styczności więc nie wiem.



#35 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 03 grudzień 2017 - 13:35

Ryzyko osłabienia wzroku jest obligatoryjnie wpisane w ten zawód. Każde nawet najmniejsze naświetlenie oka, oczu, daje trwałą rysę na dnie gałki ocznej. Dlatego należy unikać "błysków", odbić, refleksów i stosować filtry z atestem znanych producentów. Mało jest spawaczy 50+ którzy czytają bez okularów.


Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#36 Krasho

Krasho

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 328 postów
  • LokalizacjaŻory Ślaska

Napisano 08 grudzień 2017 - 11:01

Co do speeglasa 100v filtr jest okey ale wykonanie tej maski woła o pomstę do niebios   gorzej niż esab warrior tech przyłbica dobra do wciskania się w wąskie szczeliny bo jest wykonana z cienkiego plastiku i stosunkowo mało miejsca zajmuje

 

Więc dla ludzi z drobnymi głowami






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych