Skocz do zawartości


Zdjęcie

PN-EN ISO 5817 poziom B


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
44 odpowiedzi w tym temacie

#21 waco

waco

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 424 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 18:23

Jeśli mogę się wtrącić w temat?? 

Nie jestem wszechwiedzącym i super spawaczem ale na moje niedowidzące oko przez grube szkła wydaje mnie się że jest to po prostu powstała niezgodność spoiny w skutek złego ustawienia parametrów. Możliwe że do ustawionego prądu był lekko za dóży posów drutu z tąd mogła powstać widoczna na zdjęciu wada bo mi to wygląda na ani podtopienie ani przyklejenie tylko jak ja to nazywam " nadlewka". Takie wady powstają również przez złe prowadzenie " Palnika" pod złym kątem?? Tak bynajmiej mnie się wydaje :P

Z tego co pamiętam to normy spoin podzielone sa na A,B,C przy czym:

A-Wzorcowa

B- Dopuszczalna z X niezgodnościami w stosunku do długości spoiny

C- Najniższa klasa z dopuszczeniem XXX niezgodności do długości spoiny ( wydaje mnie się że oznacza się tą klasą konstrukcje nie podlegajace pod dozur czy jakoś tam-nie pamiętam)

Chyba że coś popitoliłem to mnie poprawta :D

Pozdrawiam



#22 Robert

Robert

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 200 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 18:58

B to wymagania ostre,trochę się zmieniło...



#23 weld777

weld777

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 19:07

B to wymagania ostre,trochę się zmieniło...

najostrzejsze...



#24 Robert

Robert

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 200 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 19:18

najnajostrzejsze... :lol:



#25 weld777

weld777

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 21 sierpień 2013 - 20:09

najnajostrzejsze... :lol:

proponuje zajrzeć...jeśli wiesz gdzie,nie myl z kolejnoscia w polskim alfabecie :D



#26 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 sierpień 2013 - 05:49

[cytat spawalnik] a co do wypowiedzi kolegi weld777 - szkoda czasu , a celem uściślenia - rowek spawalniczy nie zawsze musi być ukosowany z dwóch stron[koniec cytatu spawalnika]

 

 

kto tu mowi o rowku jak to nazwales,nawiasem mowiac nazywa się to "faza".Niestety czasami nawet siedzenie po kilkanaście lat za biurkiem to nie to samo co praktyka na produkcji.Na zdjęciu dokładnie widać ze nie myslimy o rowku jak to nazwales.Pozdrawiam.

 

a słyszałeś kiedyś o wadzie na przykład niecałkowite wypełnienie FAZY :D :D Dopytaj sie starszych kolegów czym się różni faza od rowka spawalniczego albo w czym są podobne bo widzę że już nawet nie wiecie czy robicie faze czy wypełniacie rowek :D :D :unsure: A jeszcze mając praktykę na produkcji .. :rolleyes:



#27 Robert

Robert

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 200 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 09:19

proponuje zajrzeć...jeśli wiesz gdzie,nie myl z kolejnoscia w polskim alfabecie :D

Co ty sarkazmu nie widzisz w mojej wypowiedzi? A po drugie gdzie ty wyczytałeś o takim poziomie jak "najostrzejszy"?-,są b-ostre,c-średnie i d-łagodne.Na "fazie" to i może znajdziesz i najostrzejsze:-)

#28 darkuss

darkuss

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 24 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 11:47

Na temat oceny pokazanej spoiny zostało dużo powiedziane. Odnośnie poziomów jakości (EN ISO 5817) dodam, że w normie EN 1090 wymyślono jeszcze dodatkowy poziom "B+", ale to już elementy obciążane dynamicznie (klasa EXC4 wg EN 1090, która wkracza już bardzo długimi krokami).

Co do oceny moim zdaniem to jeśli spawana konstrukcja nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia dla funkcjonalności (np nie jest to element mostowy, lub inny dynamicznie obciążany) to oznaczający przesadza. Od strony teoretycznej ma rację, choć na zdjęciu ...1327, ...1360 oraz ...1361 ja nie zaobserwowałem niezgodności. Na pozostałych widać małe ostre krawędzie powodujące spiętrzenia naprężeń i dyskusja nie ma tutaj sensu. Wystarczy, że nie ma łagodnego przejścia pomiędzy licem a materiałem rodzimym. Można się sprzeczać, czy to jest podtopienie z ostrą krawędzią, czy brak wypełnienia lecz w dalszym ciągu jest to niezgodność.

Generalnie moja ocena - spełnia B.



#29 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 11:59

...tak na gorąco ,farba jeszcze nie wyschła ...    nic nie było poprawiane ...pokryte warstwą lakieru 240μm ...  :)


Użytkownik Bu-cyrus edytował ten post 22 sierpień 2013 - 15:53

Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#30 spawalnik

spawalnik

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 16:13

Czyli po sprawie...farba pokryje wszystko :)



#31 Mario

Mario

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 16:57

bu-cyrus nie gniewaj się ale myślę że bardziej niż ocena zabolało na ambicji :) nie ma co się przejmować ilu oceniających tyle ocen i interpretacji a najgorzej jak zaczniesz dyskusje z oceniającym :) to wtedy dopiero zaczyna się ,,udowadnianie'' szukanie z mikronami włącznie :)  .Pozdrawiam 



#32 Mario

Mario

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 16:59

.


Użytkownik Mario edytował ten post 22 sierpień 2013 - 17:03


#33 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 sierpień 2013 - 18:00

Na temat oceny pokazanej spoiny zostało dużo powiedziane. Odnośnie poziomów jakości (EN ISO 5817) dodam, że w normie EN 1090 wymyślono jeszcze dodatkowy poziom "B+", ale to już elementy obciążane dynamicznie (klasa EXC4 wg EN 1090, która wkracza już bardzo długimi krokami).

Co do oceny moim zdaniem to jeśli spawana konstrukcja nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia dla funkcjonalności (np nie jest to element mostowy, lub inny dynamicznie obciążany) to oznaczający przesadza. Od strony teoretycznej ma rację, choć na zdjęciu ...1327, ...1360 oraz ...1361 ja nie zaobserwowałem niezgodności. Na pozostałych widać małe ostre krawędzie powodujące spiętrzenia naprężeń i dyskusja nie ma tutaj sensu. Wystarczy, że nie ma łagodnego przejścia pomiędzy licem a materiałem rodzimym. Można się sprzeczać, czy to jest podtopienie z ostrą krawędzią, czy brak wypełnienia lecz w dalszym ciągu jest to niezgodność.

Generalnie moja ocena - spełnia B.

 

To już klasyka gatunku i dlatego sie potem dziwic ze niemcy tak czy inaczej do Polaków podchodzą jak tu co 2gi mądrzejszy od normy... bo bedzie oceniał czy element obciążony, ważny czy nie ... :lol:

Parę lat temu przekonałem się na przykład, że na kotle najważniejsze są spoiny na barierkach podestów......pamiętajcie Panowie jedną rzecz...dopuki jest dobrze jest dobrze a jak się coś stanie ....to już nie jest tak pięknie...wtedy darkuss nie wytłumaczysz że Ty myślałeś że to mało odpowiedzialne itp... :ph34r:



#34 spawalnik

spawalnik

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 18:22

To już klasyka gatunku i dlatego sie potem dziwic ze niemcy tak czy inaczej do Polaków podchodzą jak tu co 2gi mądrzejszy od normy... bo bedzie oceniał czy element obciążony, ważny czy nie ... :lol:

Parę lat temu przekonałem się na przykład, że na kotle najważniejsze są spoiny na barierkach podestów......pamiętajcie Panowie jedną rzecz...dopuki jest dobrze jest dobrze a jak się coś stanie ....to już nie jest tak pięknie...wtedy darkuss nie wytłumaczysz że Ty myślałeś że to mało odpowiedzialne itp... :ph34r:

 

 

haha znam to bardzo dobrze...to najważniejsze spoiny na kotle:-)



#35 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 sierpień 2013 - 18:53

nie do końca to jest takie śmieszne...zauważ w kotle najwyżej strzeli spoinka - para przetnie kilka innych rurek - idzie naprawić jedyny problem to postój kotła i kasa...a barierki... oprze się spawacz jeden czy drugi spadnie - a nawet tylko ktoś spadnie.... miałem już do czynienia z takim tematem - kiedy od poręczy sprawdzono czy był wyrobiony % MT/PT jako konstrukcji którejś tam klasy... :ph34r:



#36 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 18:59

....Panowie chciałbym zamknąć temat i podsumować ...myśle że nauki i wymiany doświadczeń ludzi znających temat nigdy za wiele.... za dyskusje dziękuje....na zakończenie chciałbym podać kluczową informacje która jak widac jest bardzo ważna....jest to element konstrukcji     Wind farm offshore    ...podzespół ten będzie montowany na morzu przy użyciu śmigłowca ....  :)


Użytkownik Bu-cyrus edytował ten post 22 sierpień 2013 - 19:00

Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#37 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 22 sierpień 2013 - 19:12

Kluczową informacją był tu poziom B... ^_^



#38 weld777

weld777

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 336 postów

Napisano 22 sierpień 2013 - 19:25

Co ty sarkazmu nie widzisz w mojej wypowiedzi? A po drugie gdzie ty wyczytałeś o takim poziomie jak "najostrzejszy"?-,są b-ostre,c-średnie i d-łagodne.Na "fazie" to i może znajdziesz i najostrzejsze:-)

Teraz sarkizmem to się raczej nie wybronisz.Przestan już z tymi ostrymi czy łagodnymi,sa inne określenia na klase spoin.Wystarczy trochę praktyki,ewentualnie poczytać.Co do "fazy" to nie dla mnie.Ja już swoja wanne wypiłem i od kilkunastu lat ani piwka,wiec proszę bez sugerowania dla mnie.


Użytkownik weld777 edytował ten post 22 sierpień 2013 - 19:28


#39 spawalnik

spawalnik

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 51 postów

Napisano 23 sierpień 2013 - 08:40

nie do końca to jest takie śmieszne...zauważ w kotle najwyżej strzeli spoinka - para przetnie kilka innych rurek - idzie naprawić jedyny problem to postój kotła i kasa...a barierki... oprze się spawacz jeden czy drugi spadnie - a nawet tylko ktoś spadnie.... miałem już do czynienia z takim tematem - kiedy od poręczy sprawdzono czy był wyrobiony % MT/PT jako konstrukcji którejś tam klasy... :ph34r:

 

ups...chyba mnie nie zrozumiałeś miałem na myśli że też miałem z tym do czynienia....



#40 Robert

Robert

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 200 postów

Napisano 23 sierpień 2013 - 19:51

Teraz sarkizmem to się raczej nie wybronisz.Przestan już z tymi ostrymi czy łagodnymi,sa inne określenia na klase spoin.Wystarczy trochę praktyki,ewentualnie poczytać.Co do "fazy" to nie dla mnie.Ja już swoja wanne wypiłem i od kilkunastu lat ani piwka,wiec proszę bez sugerowania dla mnie.

Ale przed czym ja mam się wybronić??? Napisałem że klasa-b to wymagania ostre a ty mi tu wypisujesz jakieś herezje że to najostrzejsze,ja sobie zażartowałem że to niby najnajostrzejsze,oczywiście pewny tego że zrozumiesz..Chiałeś mnie poprawić,czy co? Dawaj te inne określenia klas spoin-CZEKAM! A o praktyce i czytaniu to mi tu nie pisz proszę...






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych