Skocz do zawartości


Zdjęcie

Umowa zlecenie

Umowa Zlecenie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 18:41

Mam takie pytanie. Jestem zatrudniony w firmie na umowe zlecenie.

Wpisane w umowę mam:
ZLECENIODAWCA POWIERZA, A ZLECENIOBIORCA ZOBOWIĄZUJE SIĘ WYKONAĆ : SPAWANIE ELEMENTÓW
To tyle na temat tego że jestem tam spawaczem !!!
I teraz jaki obowiązek lub nie wisi na pracodawcy jeżeli chodzi o podbicie moich uprawnień???
Czego mam dopilnować na co uważać z czym się liczyć co może pracodawca a co ja mogę??????????

Proszę o porade PILNE!!!

#2 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 27 czerwiec 2013 - 19:27

Pracodawca lub osoba wyznaczona POWINIEN potwierdzić Twoje uprawnienia.. ale nie jesteś w stanie go zmusić. Natomiast jeżeli u niego spawasz i załóżmy mija te 6-mcy to aby były dalej ważne musi sam dla siebie to zrobić.... Oczywiście mowa o uprawnieniach w zakresie jakim prace są Ci powierzone... Acha i pamiętaj że podbić uprawnienia może ten kto może potwierdzić że to robisz i robisz to dobrze...jeżeli przyszedłeś do pracy z nieważnymi ... to nie ma żadnego obowiązku a nawet "nie powinien" Ci przedłużać... A pozostałe sprawy (ZUS, US, itp) to kwestia tego co masz czy masz innego pracodawcę itp....

#3 AIR-SPAW

AIR-SPAW

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 235 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 19:38

Czyli smieciowka :-) Tak na prawdę to ty nie możesz nic nawet chorobowego nie dostaniesz nie wiadomo czy twój pracodawca zapłaci ci zus (jak będzie mu się chciało ) te umowę co dostałeś to podejrzewam że że na koniec miesiąca dostaniesz nową z wynagrodzeniem jak znam życie na tej nie masz nawet napisane ile za ile i nie dziw się jak ci obiecywał np 20 zł na godzinę a się okaże że dostaniesz marne 1000 zł na wypłatę . Nie wiem jak jest teraz bo takie praktyki stosowali jeszcze z wynagrodzeniem5 lat temu. Może być nawet taka sytuacja że napieprzysz 300 godzin a wypłaty nie zobaczysz bo ten stwierdzi że źle wykonales robotę i do widzenia . A jak masz napisane że zleceniodawca powierza ci np.obiecywał sprzęt do pracy która masz wykonać może w skrajnym wypadku obciążyć cię kosztami naprawy czasem i takie się dzieją cuda choć nie zawsze . Jak z urlopie nie wiem chyba nie masz nawet . To jest moja sugestią potwierdzona własnym przykładem jak kiedyś poszedłem robić na umowę zlecenie byłem młody i głupi a to była moja pierwsza w życiu praca po szkole i jakie było moje zdziwienie że zamiast rzeczonych 10 zł na godzinę miałem 5 zł brutto i na dodatek potracili mi za naprawę uchwytu spawalniczego .

Użytkownik Tigowiec edytował ten post 27 czerwiec 2013 - 19:43


#4 Mario

Mario

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 224 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 19:58

Sorki że wtrącę na certyfikatach mogą być jedynie podpisy np. spawalnika w żadnym wypadku pieczątki. To taki szczegół jedyna pieczątka jaka może być na certach to jednostki certyfikującej np. UDT , TUV ,IG ........

#5 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 19:58

WaldX to znaczy że niema przepisu że podbić mi uprawnienia przy takiej umowie to jego obowiązek skoro tam pracuję ??? Mam rozumieć że jak nie będzie miał ochoty to nie podbije???

#6 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 20:01

A kto w firmie jest spawalnikiem?

#7 AIR-SPAW

AIR-SPAW

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 235 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 20:07

Raczej wątpię że w firmie jest osoba o odpowiedź8ch kwalifikacjach żeby podbić ci kwit ? A skoro pytasz to wnioskuje że nie ma nawet tam spawalnika który by ci ten kwit podbił .

#8 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 20:07

Najlepsze jest to że goście którzy ze mną robią i uważają się za majstrów i brygadzistów posiadają gorsze uprawnienia odemnie... W tym przypadku kogo mam męczyć o to żeby mi podpisał papiery. A uwierzcie mi firma nie jest mała i obraca grubą kasą za to co robimy... (to tak na marginesie)

#9 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 20:09

To co mam teraz zrobić ??? Jak narazie jeszcze chwile muszę tam pracować. Czekać aż papiery mi przepadną???

#10 marekw

marekw

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 164 postów

Napisano 27 czerwiec 2013 - 23:03

Panowie... ile wy lat juz "robicie" w zawodzie? Myslicie ze ktos to czyta i sprawdza (przedluzenia papierow)? Nie ma zadnego znaczenia kto ci "podbije" papiery, moze nawet i szwagier, wystarczy ze wpisze IWE i jakis nie czytelny podpis... Wazne zeby daty sie zgadzaly. Pojdziesz do nastepnej roboty, zdasz probki i powiesz ze tak ci podpisal i co mogles z tym zrobic? Jak bedziesz umial spawac to nikt nie bedzie wnikal... Prawda jest brutalna, papierow nikt nie czyta wazne jest co umiesz i co jestes w stanie pokazac. Tutaj jakis "kult upwanien" funkcjonuje...

#11 endriu

endriu

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 108 postów

Napisano 28 czerwiec 2013 - 00:57

takiego kraju jak Polska to nie ma na Swiecie, co to k*rwa za umowy sa jakies zlecenia, w Irlandii jak cie zatrudniaja nawet na 2 dni to oplacaja skladki i podatek, a po przepracowanym miesiacu nalezy sie 1,5 dnia urlopu platnego, wsystko sie liczy, jak zachorujesz to otrzymujesz chorobowe powyzej 3 dni i tyle. Uwazam, ze juz czas aby ludzie wyszli na ulice i rozje*ali ten chory kraj, niech zbankrutuje, a potem nalezy od nowa zbudowac kraj na wzor np Norwegii, a nie placic na tych skorumpowanych pajacy w garniturkach co przejadaja pieniadze uczciwych obywateli, ja na tzw. ZUS w IE placilem roczna skladke €350 a Wyyyy? hahaha wiem macie darmowa opieke medyczna tylko za nim doczekasz sie na specjaliste to mozesz zejsc z tego swiata ;)

#12 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 28 czerwiec 2013 - 07:13

marekw ma racje... jak masz znajomego spawalnika czy kogoś około...wbije Ci pieczątke i po sprawie... Mario a skądżeś to wziął, że nie ma być innych pieczątek?

#13 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 28 czerwiec 2013 - 15:30

Zrezygnowałem z publicznego wypowiadanie się na forum, ale czytając ten stek bzdur i domysłów a także innych fanaberii, muszę się odnieść - bo zasłyszane fakty to jedno a rzeczywistość to co innego...

Chcesz porządnych informacji, nie szukaj jej tu na forum tylko na stronach komitetów obrony pracowników, ba nawet na stronach anarchistycznych i to właśnie jest ciekawe, anarchia to brak władzy a na tego typu portalach znajdziesz więcej informacji niż tych pseudo prawniczych...

Odnoszę się po kolei:

- Pracując jako spawacz na umowę zlecenie otrzymujesz rachunki co miesiąc, te rachunki musisz przedstawić w nowej firmie i na ich podstawie nowa firma może ci je ewentualnie potwierdzić, prawda jest również taka że posiadając podstawowe uprawnienia na pachwinę, wystarczy Ci podpis kadrowej, kierownika zakładu itp. tajemnicą poliszynela jest to że idziesz do kumpla co ma działalność gospodarczą to ci wbija w certyfikat pieczątkę i podpisuję (poxxxny ten kraj), nie jest tu wcale potrzebny nadzór spawalniczy w postaci spawalnika

Sprostowanie:

umowa nie mówi o pozycjach w których spawałeś, dlatego mogą ci certyfikat podpisać lub możliwa jest konieczność wykonania próbki na łamanie/zginanie w danym zakładzie (w normalnych zakładach przed przyjęciem robią najpierw próbki)


- gorzej sytuacja wygląda z ponad podstawowymi uprawnieniami w ciągu tych 6-ciu miesięcy przydało by się abyś miał 2-3 próbki zrobione na RTG (nie wiem jak to dokładnie jest, pewnie imienne) aby spawalnik mógł je przedłużyć...

Sprostowanie:

te 2-3 próbki mogą ci ułatwić przedłużenie uprawnień (tych co dwa lata) bez odbycia egzaminu, ale tu już wszystko zależy od spawalnika w zakładzie (nie rozwijam tematu - nie jestem spawalnikiem)


- chorobowe - nie jest też to prawdą że go nie masz, ale pod pewnymi warunkami: podczas podpisywania powinieneś dostać dokument na którym zaznaczasz że chcesz mieć potrącane z twojej wypłaty składki na ten fundusz..., owszem prawo do pobierania chorobowego otrzymujesz dopiero po 90 dniach i nie ma tu ochrony pracownika, możesz być chory i zwolniony z dnia na dzień...

- wcześniejsze umowy zlecenia były właściwie bez żadnej wartości, obecnie praca na umowę zlecenie wlicza się do emerytury, nawet możesz otrzymać normalny zasiłek jeśli zakład opłacał ci składki na tak zwany fundusz pracy, czyli musisz przepracować rok w ciągu osiemnastu miesięcy ale tu uwaga: sześć miesięcy w ostatniej firmie... aby uzyskać takie świadczenie musisz otrzymać dodatkowe zaświadczenie o opłacaniu przez firmę składek na ten fundusz, bo na rachunkach ja czegoś takiego nie miałem wpisanego (a pracowałem w kilku firmach)

- co miesiąc powinieneś dostawać dokument chyba się to nazywa: ZUS A na którym powinny być opisane jakie zostały odprowadzone składki...

Sprostowanie:

jest to druk RMUA



- jeśli nie wiesz kto to jest spawalnik - :blink: - O ja pie....... te kursy to już nawet nie dno...

Moja dygresja w tym temacie: jeśli by się wam jednak chciało i poszukalibyście coś na temat tego typu umów, to byście poznali swoje prawa i zaczęli je wykorzystywać, a nie narzekać jaka to umowa jest zła i żalić się na cały świat, a tak pracodawcy was robią w konia, biedny narodzie spawaczy...

Jakie są różnice między umową o pracę o zleceniem
- na umowie o pracę masz jakiś okres wypowiedzenia - na zleceniu lecisz z dnia na dzień
- na chorobowym nie mogą cię zwolnić - zleceniu jak wyżej
- w założeniu należy ci się jakaś premia, nadgodziny itp. - tu raczej nie masz (ja miałem nadgodziny * stawka razy 2)
- twoimi problemami zajmuję się sąd pracy - tutaj sąd cywilny
- aby podjąć dodatkową pracę musisz mieć zgodę zakładu - na zleceniu nie masz ograniczeń
- na umowie o pracę powinieneś mieć chyba 12 godzin wolnego, po skończeniu pracy - na um. zleceniu tego nie ma...
- na umowę miałeś pewną ilość godzin nadliczbowych w roku - na zleceniu możesz pracować bez ograniczeń 24 h na dobę / 7 dni w tygodniu
- masz nad sobą kierownika którego polecenia musisz wykonywać - na zleceniu kierownik może ci "zalecić" jak masz daną pracę wykonać, w przypadku jeśli wyda ci polecenie a są jakieś dodatkowe okoliczności możesz złożyć sprawę że dana umowa nosi znamiona umowy o pracę (poczytajcie) i teoretycznie można powalczyć w sądzie o zaległy urlop itp...
- musisz się stawiać o określonej godzinie i kierownik może ci nakazać zostać po godzinach w razie wyższej konieczności (niestety ciężko jej udowodnić że to nie było konieczne) - jeśli masz wpisane godziny pracy lub jest odgórnie ustalone są to kolejne dowody na wniesienie sprawy o znamiona pracy, inna kwestia wcale nie musisz przyjść w danym dniu do pracy czy siedzieć te 8 - 10 godzin w pracy, możesz popracować 5 zabrać kapotę i iść na browca - no fakt mogą ci nowej umowy nie dać lub zwolnić (ja tak robiłem bo nie dali mi normalnej umowy, kto powiedział że muszę dzisiaj iść do pracy, komóreczka - SMS: dzisiaj mnie nie ma i idę spać dalej - jak i tak nie będę miał umowy to po co się starać)

Drobne szczegóły mogą się delikatnie różnić, bo to obowiązywało w zeszłym roku, chociaż nie słyszałem o jakichś istotnych zmianach w umowach zleceniach...
______________________________________________________

Wiem znowu napisałem tekst którym wszystkich uraziłem, wiem dużo mi pewnie brakuję do nazwania siebie spawaczem, ba nawet bardzo możliwe że piepxxnę to wszystko i zawieszę palnik na kołek i zacznę szukam jakiejś normalnej pracy gdzie zarobki to więcej niż miska ryżu i ciągłe głowienie się jak zrobić szkolenie bo firma tylko żąda a sama od siebie nic nie daje...

Ale jeśli będziemy dawać się ciągle robić w ,,,,, to tak nadal będzie, na każdym kroku nas dymać te wszystkie agencji, pracodawcy - chyba że lubicie... Ja nie oceniam... Szkoda że policjanci mogą, służba zdrowia, rolnicy... a my co, tylko siedzimy na d... i ciągle narzekamy...

A ta ciągle słyszana propaganda..., ostatnio dostałem wiadomości i linka z fragmentem artykułu z Rzeczpospolitej jakie zawody są potrzebne - myślałem że padnę... te same bzdury jak premier wciskał...
Fachowca pilnie zatrudnię

Patrzę i oczom nie wierzę, później patrzę na swoje CV, elektronik - elektryk i nie tylko potrafię posłużyć się dwoma językami (brak mi niestety niemieckiego), biegła obsługa komputera, różnistych maszyn - a ja się wycieram po tych firmach, jakichś drabinach, delegacjach... mam taką odpowiedzialność a przeważnie śmieciarz więcej zarabia... Pewnie to jest mój ostatni post jako spawacza... A mnie osobiście śmieszy ile tyle ludzi jest na kursach spawalniczych...

Pozdrawiam wszystkich
Adam może już prawie nie spawacz...

Użytkownik prezesAdammm edytował ten post 30 czerwiec 2013 - 20:19


#14 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 28 czerwiec 2013 - 19:53

Adam a ile twoim zdaniem to dobrze zarobić w Polsce jako spawacz? I pytanie przy jakich uprawnieniach?

#15 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 28 czerwiec 2013 - 21:58

cuda na kiju :lol: O rachunkach jeszcze nie słyszałem...

Użytkownik WeldX edytował ten post 29 czerwiec 2013 - 09:09


#16 Bu-cyrus

Bu-cyrus

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 849 postów

Napisano 29 czerwiec 2013 - 09:03

czytając ten stek bzdur i domysłów a także innych fanaberii,




- co miesiąc powinieneś dostawać dokument chyba się to nazywa: ZUS A na którym powinny być opisane jakie zostały odprowadzone składki...




Termin przekazania rocznego RMUA za 2012 r.

Stosownie do postanowień art. 41 ust. 8 ustawy zus płatnik składek przekazuje ubezpieczonemu informacje zawarte w raportach imiennych w podziale na poszczególne miesiące za rok ubiegły w terminie do 28 lutego roku następnego.

...a tak na marginesie Adaś wybrałeś zły kierunek zarabiania pieniędzy...."kolorowo klepiesz "w klawiature ...

Człowiek, który się nie myli, jest jak drzewo, które się nie pali

 

https://www.youtube....w_as=subscriber

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


#17 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 29 czerwiec 2013 - 09:13

nooo w tej wypowiedzi..przemieszało się "umowa zlecenie" a zlecenie dla np. prowadzącego działalność gospodarczą... My Polacy mamy w naturze narzekanie.... :wacko: Na wszystko na wszystkich tylko nie na siebie :blink:

#18 spoko

spoko

    Aktywny

  • Użytkownik
  • PipPip
  • 35 postów

Napisano 29 czerwiec 2013 - 13:39

Nic sie nie pomieszalo. Zatrudniam pracownikow (na umowe zlecenie tez) i mam obowiazek wydawac im co miesiac RMUA. Adam pisalem Ci juz kiedys zalp sie do jakiejkolwiek roboty za granica potem poznasz ludzi polapiesz kontakty i bedzie z górki. Tak btw spawasz prochem? Pozdrawim Pisane z komorki wiec sorki za brak ogonkow i bledy.

#19 prezesAdammm

prezesAdammm

    Weteran

  • Zablokowany
  • PipPipPipPip
  • 372 postów
  • LokalizacjaNorwegia (obecnie), okolice Wrocławia (oryginalnie)

Napisano 29 czerwiec 2013 - 21:59

Przepraszam miałem na myśli RMUA, nie wiem dlaczego ale przyczepił mi się ZUS A...

Co do moich wypowiedzi odnośnie uprawnień w najbliższym czasie postaram się rozwinąć swoje wypowiedzi

...a tak na marginesie Adaś wybrałeś zły kierunek zarabiania pieniędzy...."kolorowo klepiesz "w klawiature ...


Dziękuję...

Ale moja prośba nie pisz na forum o zarabianiu pieniędzy bo ludzie wychwytują takie rzeczy i nie czytając reszty wypowiedzi polecą na kursy... Bo ten zawód jest pożądany... w Polsce...

Adam a ile twoim zdaniem to dobrze zarobić w Polsce jako spawacz? I pytanie przy jakich uprawnieniach?


Moim zdaniem źle zadajesz pytanie, ja ci powiem ile nie powinien zarabiać najniższej krajowej - a nie każdy musi mieć od razu super papierów, wyrobnicy też są potrzebni...

Dlaczego jest tak że dostajesz podobną pensję jak sprzedawca w sklepie, magazynier czy do tych zawodów trzeba jakichś kwalifikacji - no nie, muszą odnawiać kursy no nie... Jeśli coś zepsują zostaną obciążeni i poleci im to z wypłaty - a spawacz? mając np. podstawowe uprawnienia w MAG możesz spawać pachwinę od 3 mm w górę bez limitu, pospawasz jakąś konstrukcję i będzie jakaś katastrofa to automatycznie do gry wchodzi prokurator, dostajesz jakiś element do pospawania który został źle zaprojektowany przez inżyniera, źle docięty przez ślusarza doszedł jeszcze zły montaż - pospawałeś to jak najlepiej umiałeś, oczywiście na to WPS nie miałeś, ale ocechowałeś to myślisz że do kogo się doczepią???

Tak btw spawasz prochem?


Mam obecnie uprawnienia na drut proszkowy rutylowy bez grupy 1.3 na FW i BW (blachy) TUV Nord (tu mam zakres uprawnień od 5 mm w górę bez ograniczeń)

#20 MOTOR_L

MOTOR_L

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 70 postów

Napisano 25 sierpień 2014 - 21:23

Witam, przyłączę się do dyskusji z pytaniem, mając umowę zlecenie, firma wysyła mnie w delegację tak jak PrezesaA... Dostaję 30 zł diety dziennej sic! czy jest jakaś określona stawka diety/ zapewnienie wyżywienia poza zakładem/ rozłąkowe?? i mam normalną stawkę godzinową, gdzieś wyczytałem że pracownik o taką umowę w ogóle nie powinien być wysyłany poza miejsce pracy "warsztat" czy w razie wypadku mam takie prawa i opiekę jak na umowie o pracę, nie wspominając oczywiście o braku asekuracji przy rusztowaniach 5m itd. Czy pracodawca może zerwać ze mną umowę jeśli odmówię wyjazdu w delegację?? jeśli tak to co robić...??

Pozdrawiam, AVE


Pozdrawiam, AVE

 

If you don't learn something everyday, then you haven't been listening.






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Umowa, Zlecenie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych