Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jakiej grubości blachy mogę spawać na moich uprawnieniach

Jakiej grubości blachy mogę spawać uprawnieniach

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 16:38

Witam wszystkich. Mam mały dylemat odnośnie uprawnień. Koledzy w pracy różnie odpowiadają mi na to pytanie.

Moje pytanie : Do jakiej grubości blachy w pachwinie w ogóle mogę spawać? czy są jakieś ograniczenia? i czy poza stalą z tej grupy materiałowej którą mam, mogę coś innego spawać ???

MAG 135,138 (pachwine) EN 287-1 135 P FW 1.1 S t10 PF ml
ZAKRES KWALIFIKOWANIA:
( grupa materiałowa: 1.1, 1.2, 1.4 ) - tu temat jest jasny
(rodzaj wyrobu: P; T:D>=500 ) - tego nie mogę rozszyfrować jeśli ktoś wie co to znaczy proszę o wyjaśnienie
(grubość materiału (mm) >=3 ) - tu też nie wiem co mam przez to rozumieć

Napiszę jeszcze dane do innych moich uprawnień i bardzo proszę drogich kolegów o wyczerpującą odpowiedź. Pytanie takie samo jak powyżej do MAGA

MIG 131 (pachwina) EN ISO 9606-2 131 P FW 22 S t4 PB sl
ZAKRES KWALIFIKOWANIA :
(grupa materiałowa: 21,22)
(rodzaj wyrobu: P; T:D>=150) - ?
(grubość materiału (mm) >=3) - ?

TIG 141,142,143,145 (pachwina) EN 287-1 141 P FW 1.1 S t4 PF sl
ZAKRES KWALIFIKOWANIA:
(grupa materiałowa: 1.1, 1.2, 1.4 )
(rodzaj wyrobu P; T:D>=500 ) - ?
(grubość materiału (mm) >=3 ) - ?
Z góry dzięki i pozdrawiam!

#2 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 25 czerwiec 2013 - 18:29

Od 3 w górę. Grupy tylko z zakresu kwalifikowania. P; T:D>=500 Blacha; Rura:D>=500

#3 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 18:46

Tzn. Od 3 do Max co jest ?Czy jak? Grupy to wiem o co chodzi.
A co to znaczy właśnie? P; T:D>=500 Blacha; Rura:D>=500 ????

#4 asta

asta

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 25 czerwiec 2013 - 19:00

(rodzaj wyrobu: P; T:D>=500 ) - tego nie mogę rozszyfrować jeśli ktoś wie co to znaczy proszę o wyjaśnienie


Możesz robić pachwinę na blachach (P) a także na rurach (T) o średnicy równej lub większej jak 500mm. Oznacza to, że to takiej rury możesz przyspawać pachwiną np. jakiś kołnierz.

(grubość materiału (mm) >=3 ) - tu też nie wiem co mam przez to rozumieć


Możesz spawać materiał o grubości równej lub większej jak 3 mm. Nie ma górnego ograniczenia. Oznacza to, że możesz robić pachwiny na dowolnie grubych blachach.

#5 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 19:13

Ok to czyli rury mniejszej niż 500mm i materiału mniejszego niż 3 mm nie moge spawać? oczywiście w pachwinie...

#6 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 19:16

Jeśli tak to w takim razie kto może spawać cienkie blaszki 1mm ???

#7 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 19:22

To już jakieś wyższe uprawnienia? A przy okazji zapytam jak bym chciał wyższe uprawnienia niż te co mam. Wiadomo następne blachy doczołowe i dalej rury.Na to oddzielny kurs musze robić. A podnieść grupe materiałową? To jak przy odnawianiu? Jak co dwa lata będę robił próbę? Czy wtedy będę mógł zrobić próbkę na materiale z innej grupy i tak podwyższe kwalifikacje?? W tej samej cenie jak to jest?

#8 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 25 czerwiec 2013 - 19:32

Dokładnie TAK. Kurs albo tylko przystąpić do egzaminu - jeżeli umiesz to spawać. Grupy materiałowej nie podniesiesz przy odnawianiu bo odnawiasz to co masz. Możesz sobie zrobić inne z wyższą grupą materiałową (niekoniecznie za 2 lata) można wcześniej - można później. Cienkie blaszki 1mm może spawać ten kto zrobi próbkę na uprawnienia na blaszce co najmniej 1 mm - niekoniecznie są to wyższe są po prostu inne.

#9 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 25 czerwiec 2013 - 19:37

Kurs kosztował by tak jak normalnie prawie koło 1700zł. a sam egzamin?

#10 asta

asta

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2013 - 00:17

Teraz juz jest tak, ze ponowienie uprawnien mozesz zrobic chocby nastepnego dnia po pierwszym egzaminie. Za ponowienie placisz jak za egzamin. Jezeli chodzi o stale to ponowienia robi sie na 5 i 8 grupie. Dzieki temu mozesz spawac wszystko jezeli chodzi o stal. Kurs za kazdy modul kosztuje podobnie, w wawie okolo 2500/ modul. Egzaminy od 500 do 1000. Zalezy co sie robi. Zeby spawac blache 1 mm to trzeba sie ponowic na probce o odpowiedniej grubosci. Sa na to proste wzory ale nie chce mi sie ich szukac.

#11 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 czerwiec 2013 - 07:47

jeżeli grubość próbki t <3mm to masz zakres t do 2t Chyba Ci się mylą pojęcia: Ponowienie - robi się po 2 latach uprawnień które stracą ważność:) Troche bez sensu ponawiać coś na drugi dzień :D

#12 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 09:13

To co jeżeli robiłem próbkę na t10 to mogę spawac do blachy 10mm???? Bo już sam nie wiem.

#13 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 09:14

jedni piszą tak drudzy tak.

#14 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 czerwiec 2013 - 09:43

NIE. Kolego czytaj ze zrozumieniem.
DLA PACHWINOWYCH:
-->Jeżeli robiłeś próbkę na grubości t mniejszej niż 3mm to możesz spawać od tego t do 3
na przkład : t=1mm daje Ci zakres od 1mm- 3mm
-->Jeżeli robiłeś próbkę na grubości t większej lub równej niż 3mm to możesz spawać od 3 mm do nieskończonej grubości
na przkład : t=6mm daje Ci zakres od 3mm w górę
DLA DOCZOŁOWYCH:
-->Jeżeli robiłeś próbkę na grubości t mniejszej niż 3mm to możesz spawać od tego t do 2xt
na przkład : t=1mm daje Ci zakres od 1mm- 2mm
-->Jeżeli robiłeś próbkę na grubości t większej lub równej niż 3mm a mniejszej lub równej 12 mm to możesz spawać od 3mm do 2xt
na przkład : t=5mm daje Ci zakres od 3mm- 10mm
-->Jeżeli robiłeś próbkę na grubości t większej niż 12mm to możesz spawać od 5mm do nieskonczoności
na przkład : t=13mm daje Ci zakres od 5mm w górę

Jaśniej już się nie da napisać.

Użytkownik WeldX edytował ten post 26 czerwiec 2013 - 18:54


#15 asta

asta

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2013 - 10:00

Chyba Ci się mylą pojęcia: Ponowienie - robi się po 2 latach uprawnień które stracą ważność :)
Troche bez sensu ponawiać coś na drugi dzień :D


Można ponowić uprawienia na wyższej grupie materiałowej wcześniej niż przed upływem dwóch lat i o tym właśnie mówię. Chociaż w Twojej nomenklaturze to pewnie będzie rozszerzenie uprawnień. Jak zwał tak zwał.
Ze swojego przykładu: po szkoleniu spełniającym wymagania programowe UDT musisz zrobić egzamin na stali z grupy 1. Na szkoleniu spawasz 1.1 i na takiej robisz próbkę. Nie ma innej opcji. Dostajesz uprawnienia na 1.1, 1.2 i 1.4.
Następnego dnia robisz kolejny egzamin już bez żadnego szkolenia na stali z grupy 5 i dostajesz uprawnienia na grupy od 1 do 7. Na spawalni wszyscy na to mówili ponowienie na 5 grupie więc i ja tak na to mówię :P

#16 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 17:41

WeldX. Wszystko jasne co piszesz ale te przedziały grubości to są z jakiejś tabeli czy wynika z jakiś przepisów spawalnictwa??? Bo najjaśniejsze jest dla mnie to co kolega ASTA wcześniej pisał jeżeli T>lub równe np. 3mm - to moge spawać od 3mm w górę bez ograniczeń. Teoretycznie to to samo co napisałeś.Ale np. już jest inaczej w przypadku próbki na T=1 daje zakres od 1mm do 2mm. Interesuje mnie to gdzie znajde taką wiedze która określa takowe przedziały milimetrowe np. z innych grób materiałowych.Czy to się jakoś oblicza? Wy to z kąś wiecie a ja po egzaminie pracując jako spawacz interesując się wiedzą na ten temat nigdzie nie znalazłem takiej wzmianki. Chciał bym móc wziąść nawet czyjeś uprawnienia jakieś wyższe i umieć je rozszyfrować. No chyba że ta różnica jest tylko do 3mm a powyżej już nie to w takim przypadku sprawa jasna. No i oczywiście różnica grup materiałowych.Mówie tu o (pachwinie) Bo w ( doczołowych ) widze że jest jeszcze inaczej. Więc generalnie chciał bym zapytać ci WeldX z kąd moge wziąść taką tabele czy coś z przedziałami T=mm jakie opisałeś w DOCZOŁOWYCH ?

#17 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 17:46

Dokładnie Asta dzwoniłem dzisiaj do ośrodka szkolenia i Facet powiedział mi to samo. Pozdro

#18 WeldX

WeldX

    Weteran

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 464 postów
  • LokalizacjaKraków

Napisano 26 czerwiec 2013 - 18:03

Linkoln wziąłem to z normy PN EN 287-1:2011 i tak jest - na tym akurat się znam :rolleyes:

#19 asta

asta

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 83 postów
  • LokalizacjaWarszawa

Napisano 26 czerwiec 2013 - 18:45

Tak jak pisze WeldX wszystko jest w normie PN EN 287. Ja robiąc kurs spawacza miałem także wykłady teoretyczne (ponad 40h) na których były m.in. o egzaminach spawacza i uprawnieniach. W przypadku spoin pachwinowych, zakres uprawnienia spawacza określa się na podstawie grubości złącza egzaminacyjnego. Norma określa dwa zakresy grubości do 3mm i od 3mm w górę, i tak: - gdy grubość złącza egzaminacyjnego jest mniejsza niż 3mm (t<3mm) -> zakres uprawnienia to od t do 3 * t, czyli robiąc złącze o grubości 1mm dostajesz uprawnienia od 1mm do 3*1=3mm, robiąc na 2mm dostajesz od 2mm do 6mm, itd. - gdy grubość złącza egzaminacyjnego jest większa lub równa 3mm (t>=3mm) -> zakres uprawnień to od 3mm do nieskończoności, czyli robiąc złącze o grubości 8mm dostaniesz uprawnienia od 3mm do nieskończoności i tak właśnie jest w przypadku Twoich uprawnień. Na złącza doczołowe i rury są inne wzroki.

#20 Linkoln

Linkoln

    Zaawansowany

  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 60 postów

Napisano 26 czerwiec 2013 - 20:57

A znacie te wzorki???? Wzorki na inne wyższe uprawnienia? Generalnie jeżeli chodzi o (PACHWINE) to dla mnie sprawa jasna. Z góry dziękuje za te informację.





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Jakiej, grubości, blachy, mogę, spawać, uprawnieniach

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych