Skocz do zawartości


Zdjęcie
* * * * * 1 głosów

Kto otrzymuje oryginał uprawnień ...

Napisane przez Adwokat , 11 maj 2012 · 18276 Wyświetleń

Pytanie użytkownika ed670iwic:
Kto powinien mieć oryginał uprawnień, jeżeli za egzamin weryfikacyjny lub inny (spawalniczy) płacił zakład, w którym dany pracownik jest zatrudniony a pracownik nie podpisywał tzw. lojalki?

Odpowiedź:
W naszej ocenie dokument zawierający w swej treści potwierdzenie uprawnień nabytych w trakcie szkolenia (egzaminu) – powinna posiadać ta osoba, która nabyła określone uprawnienia.

Oczywistym jest, że to pracownik a nie pracodawca nabył uprawnienia – wobec czego pracodawca nie może w żaden sposób wykorzystać przedmiotowego zaświadczenia w obrocie.

Pracodawca, który zapłacił za szkolenie (egzamin) jest tylko płatnikiem ponoszącym koszty szkolenia (egzaminu). Fakt zapłaty za szkolenie (egzamin) nie upoważnia pracodawcy do zatrzymania przedmiotowego dokumentu.

Jeśli pracodawca odmawia wydania zaświadczenia – można wnieść do sądu powództwo o wydanie dokumentu.

W uzupełnieniu należy wskazać, że jeśli pracodawca podpisał z pracownikiem tzw. umowę lojalnościową (umowę o pozostawaniu w stosunku pracy przez pracownika do 3 lat po zakończonym szkoleniu) – może domagać się od pracownika zwrotu kosztów szkolenia (lub ich części) - w szczególności wtedy gdy pracownik przed upływem 3 lat zakończył współpracę z pracodawcą.
...będąc przejazdem w kraju wstąpiłem do UDT z pytaniem o uprawnienia,co prawda nie chodziło o spawalnicze tylko na suwnice ale otrzymałem odpowiedż że wszystkie egzaminy UDT są w ich archiwach i nie ma problemu z wydaniem duplikatów osobie która składała egzamin przed ich komisją ......
A co zrobić jeżeli firma "x" wyrobiła pracownikowi papiery a te nie są wbite w książeczkę?Jest możliwość ich odzyskania?
Prawo jazdy jest również własnością kierowcy i wozi on je przy sobie, tak samo tutaj.

Przypadkowo się natknąłem na ten wpis, kilka słów jeśli można dodać:

 

Uzyskany przez daną osobę certyfikat nie jest ani jej własnością ani osoby, która zapłaciła za jego uzyskanie ( pracodawca ). Certyfikat jest własnością jednostki certyfikującej - w każdej chwili ( przy uzasadnieniu ) może go odebrać - pracodawca tego zrobić nie może. 

 

Jeżeli chodzi o umowy lojalnościowe - są wszędzie niestety. Z punktu widzenia pracodawcy - certyfikat powinien należeć do płatnika ( bez lojalki z pracownikiem ).

 

Z tego co zauważyłem często w ośrodku certyfikacji pojawiają się osoby prywatnie ( na urlopie ), w sporych przypadkach osoby te opłacają szkolenia i egzaminy podnoszące kwalifikacje.  

witam nie wiem ale poco komu książeczka spawacza

Marzec 2021

P W Ś C P S N
12 3 4567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze